Над 58 процента от българите при никакви условия не биха взели кредит, сочи изследване на Института за икономически изследвания при БАН. Изследването е направено сред 1000 пълнолетни граждани през периода 1 август -10 септември тази година, каза проф. Митко Димитров, директор на института.
Между две трети и три четвърти от участниците в анкетата смятат лихвите и таксите на банките за високи, а условията за отпускане на заеми за непрозрачни.
Същевременно около 84% от участниците в изследването заявяват, че не могат вече да спестяват.
Делът на "лошите кредити" на домакинствата се увеличава от 5-6 на сто през 2009 година, до 19-20 процента тази година. Около 30% от проблемните кредити са София, областните градове генерират 42 на сто от нередовно обслужваните задължения. В момента по-малък брой длъжници обслужват по-големи дългове.
Профилът на типичния длъжник е сравнително младо 3- или 4-членно семейство със средни и по-скоро ниски доходи, което живее в някой от големите областни градове извън столицата.
Наблюдава се изтегляне от системата за кредитиране – когато успеят да изплатят задълженията си, част от хората спират да търсят нови кредити. През последните месеци се взимат все по-малко кредити, обясни проф. Митко Димитров. По думите му най-очевидните проблеми са при жилищните ипотечни кредити, където т.нар. "лоши" кредити с просрочени вноски са вече над 20%.
Най-голям е проблемът с ниските доходи. 19% от кредитоползвателите имат ниски доходи, а големи кредити, и закъсняват с плащанията.
В момента има много проблемни кредити в големите областни градове. В София хората по-бързо се изтеглят от системата. Там кредитите са по-големи, но се изчистват по-бързо, сочи изследването.
Най-активна е групата на 31-40-годишните. Те съставляват общо 35% от всички кредитоползватели. В групата между 18 и 30 също се наблюдава повишение, като вече над 20% от тях имат кредити.