Икономическият институт към БАН представи днес годишния си доклад за състоянието на икономиката през миналата година и прогнозата си за предстоящата.
"Има известен оптимизъм в това, което ни очаква в следващите години. Притеснителни са темповете от 1 до 3% и то при силна външна зависимост", каза проф. Митко Димитров, директор на Икономическия институт към БАН.
За 2014 г. прогнозата на икономистите е ръст от 1-1,6%. Това е твърде слабо увеличение и не оказва въздействие върху нивата на безработица и доходите. Това е по-скоро стагнация, каза проф. Димитров, според когото всеки темп под 3-4% не се усеща.
Кредитен туризъм и концентрация на банките в дългосрочен план прогнозира доц. Григор Сарийски от БАН. По думите му с последните промени в Закона за потребителския кредит все повече хора ще предпочетат да сменят банката, от която да използват кредитен ресурс, защото вече ще могат да погасят задълженията си без такса или глоба.
Също така Сарийски прогнозира, че ще продължи да процесът сливане на банки, защото големият дял от банковите печалби е концентриран в няколко институции.
Той прогнозира, че ще продължи стремежът към понижаване на цената на ресурса. В настоящата ситуация на ниски лихвени равнище и при слабо възстановяване на икономиката банките ще имат възможност поне до края на първото полугодие да продължават да намаляват лихвените равнища, така че депозантите ще стават все по-недоволни и по-недоволни, но ресурсът ще продължава да расте, тъй като той просто няма къде да отиде, обясни доцентът.
Докладът от 160 стр. е по-скоро песимистичен, тъй като не показва очакван рязък растеж в следващите години. Безработицата ще е между 12 и 13%, което е далеч от "добрите" нива от 5-6%.
Препоръките на учените от БАН са за запазване на стабилността, търсене на възможности за износ като фактори за развитие, подобряване на работата на институциите, което е съвсем в нашите ръце.