Постигнахме съгласие незабавно да стартира процедура за влизане на България в Единния банков надзорен механизъм на ЕС. Това е първа стъпка към присъединяването на България към Европейския банков съюз. Има пълно съгласие по тази тема. Това заяви президентът Росен Плевнелиев след 4-часови консултации вчера с представители на основните парламентарни политически сили, правителството и БНБ.
Темата е свързана със състоянието на финансите на държавата, проблемите около КТБ и евентуално ново законодателство за кредитните институции.
Плевнелиев уточни, че консултациите са били по финансови теми в държавата. Обединихме се, че общественото доверие в банковата система е ключово условие за финансовата стабилност в страната, добави президентът.
Има пълно съгласие на консултациите за необходимостта от приемането на пакет от мерки, които трябва да се предприемат и те ще бъдат стартирани. По отношение на КТБ се обединиха всички, че действията на институциите трябва да са подчинени на принципите на справедливостта, на превенцията и наказанието и да се работи за доверието на гражданите. Дебатирахме за това как да създадем механизъм в случая с КТБ, който е по-различен от останалите банки, така че да гарантираме, че честният данъкоплатец ще бъде защитен, спекулативните сделки да бъдат за сметка на тези, които са го позволили, а престъпното поведение да бъде наказано с цялата строгост на закона, подчерта Плевнелиев.
След постигнатия консенсус на срещата вчера при президента, Българската народна банка съобщи днес, че е предприела действия в следните две насоки:
1. БНБ вече осъществи контакт с Изпълнителния съвет на Европейската централна банка като част от подготовката на разговор между държавния глава и президента на ЕЦБ за стартирането на процедура за кандидатстване на България за членство в единния надзорен механизъм на Европейския съюз;
2. БНБ започна разговори с председателя на Европейския банков орган Андрея Енрия за иницииране на преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ. Когато това се случи, резултатите ще бъдат публично оповестени.
Поради липса на съгласие относно предложения от централната банка и правителството законодателен подход, обсъден преди това с експерти на основните парламентарни политически сили, за намиране разрешение на проблемите в банковата група КТБ и за фирмите и гражданите, които имат депозити в нея над 196 хиляди лева, Българската народна банка продължава работа по процедурата на специален надзор. Съгласно сега действащата законова база, максималният срок на специалния надзор е до 6 месеца, но в конкретния случай БНБ е наложила срок от 3 месеца.