Допитването до българските граждани беше посветено на развитието на ядрената енергетика в страната. Въпросът беше: "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?" със само два ъзможни отговори - "Да" или "Не".
Необходимо е избирателната активност да е над 20%, за да може въпросът за ядрените мощности да влезе за разглеждане в Народното събрание.
Според социологическата агенция "Алфа рисърч" избирателната активност в страната е била 20,3%. Според "Галъп" тя е 19,5%.
По мнение на социолозите от "Алфа рисърч" въпросът за строежа на новата атомна централа в Белене сам по себе си е съдържал два отделни теми: дали по принцип страната да развива ядрената енергетика, и по какъв начин. 60,5% от участвалите в Националния референдум българи са гласували с "Да", а 39,5 на сто - с "Не".
55% от гласувалите за дали своя вот за изграждане на АЕЦ "Белене". 20% са гласували за нови реактори в "Козлодуй". 25% са изразили позицията си против построяването на каквито и да е нови ядрени мощности в страната.
Според данни на "Галъп", 60,3% са отговорили с "Да" на въпроса, а 39,7% - с "Не", при избирателна активност 19,5%.
За да бъдат задължителни за изпълнение резултатите от референдума, е необходимо в него да са участвали толкова хора, колкото на последните парламентарни избори, и един от двата отговора да е получил повече от половината гласове.
В избирателните списъци бяха вписани 6 949 120 души в над 11-те хиляди секции в страната.