Председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори смята, че от 7-8 години се провежда една изкривена политика да се потискат цените в енергетиката. Така дойде моментът, в който хем трябва да отваряме пазара, хем квотата за регулирания пазар се увеличава. Тези изкривявания вече са твърде дълбоки и те не могат да бъдат отрязани с нож. Дългосрочните договори за скъпия ток от ТЕЦ трябва да се преразгледат.
Част от изкривяванията е и това, че НЕК не може да изкупува целия ток, произведен от топлофикациите. Причината са скъпите проекти като "Цанков камък", двете скъпи централи (ТЕЦ "Контур глобал "Марица-изток 3" и ТЕЦ "АЕS Гълъбово"). Тези скъпи решения в миналото в съчетание с икономическа криза създават затруднение в системата на енергетиката.
В последните 20 години винаги е имало стремеж цените за бита да се държат на ниско ниво, без да се калкулира дори инфлацията. Съчетанието на тези фактори принуждава енергетиката да търси пари от индустрията в момент, когато тя е в криза. За това е настояването да се създаде план как да се излезе от спиралата на кръстосаното субсидиране. Защото затрудняването на икономиката не дава възможност на икономическите субекти да работят нормално, да плащат конкурентни цени и съответно не могат да създават добра работна среда, по-голяма заетост и по-добро възнаграждение. Ако икономиката работи, ще се търси повече работна сила и няма да се измисля работа за по 300 лв., което е икономика на изкуствено дишане.