Крайното потребление формира 86% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България през първото тримесечие на 2015 г. По 2395 лв. се падат на човек от населението от изработения БВП през първото тримесечие на 2015 г. Това сочат публикуваните днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
За месеците от началото на януари до края на март икономиката на страната ни е отчела ръст от 2%, спрямо същия период на миналата година. Увеличението е в рамките на 0,9% за разлика от четвъртото тримесечие на 2014 г.
Според изчисленията БВП през първите три месеца на годината възлиза на 17,245 млн. лв. От него брутната добавена стойност (БДС) е в размер на 14,562 млн. лв.
Данните на НСИ показват, че най-голяма част от БВП формира крайното потребление. Инвестициите от своя страна представляват 16,9% от произведения БВП.
Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 1,4 процентни пункта до 32 на сто. Тази на сферата на услугите пък намалява до 65 на сто.
Спад от 0,2 процентни пункта има и по отношение на дела на аграрния сектор в добавената стойност. Така той достига размер от едва 3 на сто.
През първото тримесечие на 2015 г. спрямо последното на миналата година износът на стоки и услуги увеличава равнището си с 4,8%, а вносът на стоки и услуги - с 4,7%. На годишна база експортът бележи ръст от 12,9%, а импортът - от 9,7%.
Изчисленията на националната статистика показват, че за периода между януари и март на настоящата година за разлика от същите месеци на 2014 г. най-голям растеж от 5,1 на сто е отчетен в селското, горското и рибното стопанство.
Увеличение от 4,5 на сто има при операциите с недвижими имоти, а от 4 на сто – при професионалните дейности и научните изследвания; административните и спомагателните дейности.