За първи път темпът на нарастване на вземанията на предприятията е по-голям спрямо темпа на нарастване на задълженията им. Това е изводът от анализ, направен от Института за икономически изследвания при БАН и представен днес на пресконференция в БТА на тема: „Задлъжнялостта на предприятията в България: състояние и проблеми”.
Ръководителят на презентацията гл. ас. д-р. Ивайло Янков е категоричен, че това е ясна тенденция за оздравяване на икономиката ни. Към края на 2012 г. общата задлъжнялост на предприятията е 167 млрд. лева.
Друг извод от изследването е, че 18,9 на сто от предприятията прибягват до съкращаване на персонал вследствие на това, че не могат да съберат вземанията си. На въпрос дали на база останалите заключения може да се очаква догодина състоянието на заетостта да се подобри, икономистът Ивайло Янков коментира: „Мисля, че предприятията преминаха през първите две фази на този тип мислене. Първо, намалиха работното време на своите служители, после намалиха тяхното заплащане. Третата фаза, която са преминали, е освобождаване на персонал". Според него фирмите вече са се освободили от хората, които смятат за ненужни, и оттук нататък предстои стабилизиране и възход.
38% от интервюираните в социологическото проучване на Института са напълно съгласни, че междуфирмената задлъжнялост е резултат от спекулативна и нечиста дейност от страна на фирмите. 22,9% са частично съгласни с това твърдение. Тук се визират основно кражбите на ДДС. Високите банкови лихви също стимулират част от предприятията да забавят плащанията - 51,7%.
42,3% от респондентите посочват забавените изплащания от страна на държавата и общините като основен генератор на междуфирмената задлъжнялост.
Прави впечатление, че фирмите, които работят за износ, са много по-стабилни от компаниите, които работят за вътрешния пазар, допълни от своя страна проф. Гарабед Минасян. По думите му, трябва да се отбележи, че вземането на дълг „не е мръсна дума", като важното е как се управляват чуждите пари. Това заключение може да се направи както по отношение на фирмените финанси, така и на държавните.
Проф. Минасян изтъкна като най-неприятно закъсненията на разплащанията към доставчици от страна на фирмите. Той обясни, че при дълговете към банките нещата стоят по-различно и дори процесите са „замъглени". Когато някое предприятие има проблем с плащането на заем не е в интерес на банката да регламентира случая, а намира начин за удължаване на срока на издължаването, поясни икономистът.