Европейската комисия повиши прогнозата си за икономическия растеж на България през 2014 г. с 0,2 процентни пункта и предвижда през тази година той да бъде 1,7%, а през 2015 г. - 2 процента. Това показва публикуваната днес зимна икономическа прогноза. Според анализа на ЕК движеща сила на растежа ще бъде основно вътрешното търсене - увеличаване на потреблението и частните инвестиции. Нетният износ също ще има положително влияние върху икономическия растеж, като по този начин възстановяването ще стъпи върху широка основа. Новата прогноза на ЕК е много близка до заложената от Министерството на финансите в бюджета за 2014 г. за реален растеж от 1,8 процента. В текущи цени, очакването на Комисията е брутният вътрешен продукт (БВП) за 2014 г. да бъде 81,8 млрд. лв., което е с над 200 млн. лв. повече от прогнозата заложена в бюджета за тази година.
Прогнозираният от ЕК бюджетен дефицит от 1,9 и 1,7% на начислена основа, съответно за 2014 и 2015 г. също се доближава до целта на българското правителство за дефицит от 1,8 и 1,5% съответно за двете години. В текста се отбелязва, че бюджетният дефицит за 2013 г., който Комисията оценява на 1,9%, е повишен поради въведените фискални стимули за икономиката и допълнителни разходи в социалната сфера (включително увеличение на пенсиите). Но през 2014 и 2015 г. бюджетната политика ще е неутрална по отношение на икономическия цикъл. Според Комисията възстановяването на икономиката в следващите години ще бъде слабо в сравнение с други страни, които са в процес на конвергенция, дължащо се на значителния спад в населението поради проблемите на застаряването и емиграцията. Това е и основната причина очакваният икономически растеж за 2015 г. да бъде 2%, докато очакването на МФ е за по-висок растеж.
Рисковете пред макроикономическата прогноза изглеждат балансирани, се посочва още в доклада, като най-значим сред тях представлява възможността възстановяването на домакинското потребление да не достигне прогнозните нива предвид все още уязвимия и слаб трудов пазар. Все пак, продължава анализът, българската икономика е доказала през последните години, че в периоди на по-слабо вътрешно търсене е способна отчасти да го компенсира с по-висок износ. Трудовият пазар показва първи признаци на стабилизация след четири последователни години намаляваща заетост и се очаква постепенно подобрение.
Зимната икономическа прогноза на Европейската комисия може да видите тук.