На интернет страницата на Министерството на финансите е публикуван „Годишен обзор на българската икономика през 2013 година". В документа се представя анализ на икономическото развитие на България през 2013 г. и разглежда както вътрешните фактори, предизвикали промените, така и влиянието на международната среда върху икономическите процеси в страната. В настоящото издание e представен анализ на активните политики на пазара на труда през 2013 г. и влиянието на минималната работна заплата като важен инструмент на правителството при провеждане на политиката по доходите.
През 2013 г. икономическият растеж на България беше 0.9%. Равнището на БВП по постоянни цени все още не е достигнало предкризисните нива, което е в сила и за по-голямата част от страните от ЕС. В сравнение с 2008 г., БВП на България за 2013 г. бе по-нисък с 2% в реално изражение. По отношение на източниците на възстановяване на икономиките в този период, България не е изключение от повечето страни. България и още 21 държави-членки задминаха предкризисните нива в износа, докато вътрешното търсене изостава. Значителното свиване на вътрешното търсене (15%) за България идва от кумулативния спад на инвестициите в този период.
През 2013 г., както в предходните години с изключение на 2012 г., основен двигател на икономическия растеж в България бе износът на стоки. Подобрението на външното търсене дойде основно от търговията със страни от ЕС, докато търговията с трети страни имаше променлива през годината динамика. Равнището на износа на стоки по постоянни цени задмина предкризисното ниво от 2008 г. още през 2010 г. Равнището през 2013 г. бе по-високо с 37.5% спрямо 2008 г. От страна на предлагането, секторът, който произвежда стоки основно за износ е индустрията. Неговата динамика зависи до голяма степен от външното търсене. Благоприятното развитие на износа през този период, обаче, не се отрази в съществено увеличение на инвестициите в сектора и не успя да генерира заетост в сравнение с предкризисните нива.
Динамиката на заетите в индустрията през 2013 г. остана на отрицателна територия и оказа задържащо влияние върху възстановяването на заетостта в страната. Броят на заетите в индустрията се понижи за пета поредна година, като до голяма степен това се дължеше на освобождаването на труд в промишлеността. Строителството също продължи да реализира понижение на заетостта, макар и със забавен темп, като остана единственият отрасъл, в който спадът на икономическата активност не беше преодолян през нито една от годините от 2009 г. насам. Положителното развитие на селското стопанство през 2013 г. имаше основен принос за стабилизирането на обща-та заетост в страната. Общият брой на заетите в услугите през изминалата година отбеляза минимално повишение спрямо 2012 г., тъй като сравнително малко отрасли се характеризираха с растеж на заетостта. За цялата икономика, средногодишният брой на заетите значително забави темпа си на намаление до 0.4% през 2013 г., при реализиран спад от 2.5% през 2012 г.
Годишният обзор може да се прочете ТУК