Настоящето изследване представлява втората годишна публикация на Кофас, посветена на несъстоятелността в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Тя съдържа резултатите от изследване на несъстоятелността сред икономиките в ЦИЕ, регион преживяващ рязко покачване на процента на случаите на несъстоятелност в много страни през 2013 г. (например приблизително с 39% в България и 32% в Чехия).
Изследването също така съдържа обяснение на това влошаване заедно с преглед на икономическата ситуация, която компаниите изпитват във всяка страна. Макроикономическата среда без съмнение засяга резултата и печалбите на компаниите.
2012 и 2013 бяха предизвикателни години от тази гледна точка, тъй като ръстът на реалния БВП средно от 1,2% - под потенциала за ЦИЕ икономиките. Дали това означава, че компаниите наистина преживяват постепенно възстановяване, което се дължи на развитите икономики, традиционните търговски партньори на страните от ЦИЕ?
Анализирана е също така и микросредата, която също е засегната от спада на БВП. Възстановява ли се строителния сектор след продължителния спад? Кои сектори са най-засегнати през 2013?
В началото анализът се фокусира върху Полша като най-голямата икономика в региона на ЦИЕ, като се прави задълбочен анализ на статистиката на несъстоятелността, последвана от кратко представяне на другите страни в региона и най-накрая анализът предлага оценка на цялостната ситуация на компаниите в ЦИЕ през 2013 и очаквания за развитието и в бъдеще.
Политическата несигурност в България е една от причините за свитото потребление, за увеличаването на спестяванията и за по-бавното възстановяване на икономиката, считат анализаторите от Кофас. Отбелязаният растеж през 2013 г. от 0.9% се определя като нисък. Влияние за това оказаха свитото потребление, покачващата се безработица и мудният ръст на кредитирането от 2010 г. насам. Като негативен фактор се изтъква още междуфирмената задлъжнялост, както и затрудненият достъп до кредитиране на фирмите и отсъстващите програми за подкрепа.
Изтегляне на тази публикация : Несъстоятелност в ЦИЕ за 2013 (678,46 kB)