Брой 147 (152), 31-07-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ

Консултативният съвет по зърното анализира реколта 2012 и изкупните цени на зърното


Днес в София Консултативния съвет по зърното към МЗХ анализира количествата прибрано зърно от реколта 2012 до момента, както и изкупните цени на зърното в страната.

Хлябът няма да поскъпва, а на трапезите той ще е най-качественият от 20 години насам и ще остане най-евтиният в Европейския съюз. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов след заседанието на Консултативния съвет по зърното.

„Ако все пак има някакво повишение, то ще е със стотинки и няма да бъде засегната никоя социална група. Наблюдаваме един изключително динамичен световен пазар, от който страната държи едва 0.8%. По никакъв начин не можем да му влияем и не можем да останем изолирани от него, но хляб от 2 лв. категорично няма как да има“, подчерта министър Найденов.

Пазарите в Европа и САЩ отбелязват повишение на цените и причините са както рекордната суша отвъд океана, така и пострадалите посеви в Европа от суровата зима и слабата реколта в Черноморския регион. Въпреки това засега не се наблюдава ценови пик в исторически аспект, защото в началото на 2008 г. цените на пшеницата са достигнали 510 лв. за тон, а към момента качественото хлебно зърно се търгува между 420 и 480 лв./тон, каза зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов.

Пшеницата от новата реколта е ожъната почти на 100% с общ добив от около 4.2 млн. т., заяви председателят на Консултативния съвет по зърното Марияна Кукушева. Това количество е напълно достатъчно за вътрешния пазар и се очаква близо половината от него да бъде изнесено. Над 68% от пшеницата е с много добри хлебопекарни качества, което е с 13% повече от миналата година, допълни тя.  

Сухото и горещо време през юни и юли се е отразило неблагоприятно на царевицата и слънчогледа. Засега имаме тревога за ситуацията с двете култури, каза министър Найденов. „Ако не се случи чудо да завали дъжд, слабата реколта ще изяде добрите резултати от пшеницата“, отбеляза министърът. Царевицата е основен компонент за животновъдството. Ситуацията с цените и добивите от царевица и слънчоглед ще бъде обсъдена утре на среща в Министерския съвет, на която ще присъстват премиерът Бойко Борисов, министър Мирослав Найденов и представители на животновъди, преработватели и търговски вериги. Целта на срещата е да се видят къде отиват печалбите по веригата. В момента потреблението в млечния сектор е свито. Мандрите са задръстени от продукция, а цените не падат, обясни министърът. Животновъдите трябва да бъдат подпомогнати. За целта ще поискаме от ЕС да бъдат изплатени по-рано субсидиите на глава добитък през октомври или ноември, каза още министър Найденов.

Пълен текст на доклада, представен от Националната служба по зърното на заседанието на Консултативния съвет по зърното на 31 юли 2012 г.

НОВИНИ ОТ БТПП
Председателят на БТПП бе специален гост на връчването на орден "Стара планина" на посланика на Кралство Белгия Н.Пр. Марк Михилсен
Бизнес мисия от Шри Ланка в БТПП
Българските фирми могат да търгуват с Пакистан и Индия чрез Шри Ланка… Още
СТАНЕТЕ ЧАСТ ОТ ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТ
Търсене на български партньори за участие в проекти с научно-развоен фокус по рамковите програми на ЕС
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Наградата на Европейския икономически и социален комитет за гражданско общество – 2012
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Близо 44% от българските фирми работят без нает персонал
Всяка пета фирма, създадена през 2009, след една година вече е закрита Още
Консултативният съвет по зърното анализира реколта 2012 и изкупните цени на зърното
Пазарите на зърно в Европа и САЩ отбелязват повишение на цените Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Започва приемът на проекти за новата лозарска 2012 - 2013 година
Финансирането е по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор в България Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Сградите с ниско потребление на енергия — двигател за растеж в строителния сектор в ЕС
Повече от 10 % от работните места в ЕС са в строителството Още