На 12 септември в Прес клуба на БТА, София се проведе пресконференция, на която бяха представени резултатите от международно изследване на ЕОС Груп „Европейски разплащателни практики 2012“.
Българските компании отчитат ненадминати по размер загуби във връзка с просрочени вземания през 2012 г. Докато процентното изражение на отписаните задължения през миналата година спадна до 1,94 процента, тази година българските компании отчитат 8,23 процента загуби от лоши вземания. Тази тенденция е в синхрон с общата посока на развитие в Европа - с изключение на Испания, всички компании отчитат нарастващи загуби вследствие на отписване на дългове в сравнение с предходната година. Това показват резултатите от проучването на EOС в десет държави, проведено от Института за пазарни изследвания Ипсос по поръчка на международната ЕОС Груп. Сравнението показва, че българските компании имат втория най-висок дял неплатени задължения в Европа след тези в Румъния.
Компаниите изпитват значителни затруднения
Много компании отчитат негативни последствия във връзка с просрочените плащания: всяка трета компания е изпитала по-високи лихвени нива (36 процента) и/или намаление на печалбата си (28 процента) като следствие от отписването на просрочени вземания. Повечето компании посочват общата икономическа криза като причината за забавените си плащания. В B2B сектора основен проблем са загубите във връзка с просрочените плащания от клиентите на компаниите. Райна Миткова-Тодорова, управител на ЕОС Матрикс България, коментира резултатите така: “Със сигурност икономическите тенденции оказват влияние върху платежоспособността и начина, по който компаниите правят бизнес. Доброто управление на риска и вземанията спомага за свеждането до минимум на това влияние, като едновременно с това минимизира вероятността от застрашена ликвидност на бизнеса в бъдеще.”
Повишава се степента на използване на външни доставчици на услуги
Все по-голям брой компании (46 процента спрямо 29,3 процента през 2011 г.) съзнават предимствата на това да използват външни доставчици на услуги за управление на риска и вземанията си. Въпреки покачването спрямо предходната година, процентът е значително по-нисък от средното ниво за Западна Европа – 60.8%. В тази връзка специфичен за страната ни е фактът, че за момента българските компании аутсорсват събирането на вземанията си преди всичко на правни кантори (37,71 процента). “Отчитайки факта, че едва 20 процента от компаниите назначават специалисти в областта на управлението на дългове, в съчетание с нарастващия брой просрочени вземания, можем да заключим, че съществува огромен потенциал за професионализиране управлението на риска и вземанията в България”, подчертава Миткова-Тодорова. “В други европейски държави, основно в Западна Европа, използването на външни доставчици на услуги като например компании за събиране на дългове е много по-широко застъпено. В същото време загубите вследствие на отписване на просрочени вземания са по-ниски. Това е ясен знак за полезността от поверяването на тази дейност на специалисти.”
Смесени очаквания за бъдещето
Въпреки негативното развитие спрямо 2011 г. българските компании са оптимистични за бъдещето - болшинството очакват платежоспособността да се запази същата или да се подобри през следващите две години. В същото време обаче компаниите очакват допълнителни негативни последствия поради загубите във връзка с просрочените вземания. По-голямата част от компаниите очакват пропуснати ползи и по-високи лихвени нива вследствие на отписване на дълг и/или отложени плащания.