Брой 233 (1991), 04-12-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕКОЛОГИЯ, СО2

Грижата за околната среда и климата е във фокуса на новата ОСП


Една от основните цели на ОСП 2021-2027 г. е грижата  за околната среда и климата. Това стана ясно по време на официалното представяне на SWOT анализа за околна среда и климат, изготвен от Аграрния университет в Пловдив. Това е вторият анализ, необходим за подготовката на Стратегическия план за новата ОСП. На представянето му пред бранша и заинтересованите страни в Аграрния университет в Пловдив присъстваха заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева, ръководителят на координационна група за изготвяне на Стратегически план за ОСП към МЗХГ Мария Христова и Георги Ралчев,  служител от Постоянното представителство на България в Брюксел, както и експерти и директори на дирекции от Министерството.

Проф. д-р Владислав Попов, ръководител на експертната група, изготвила анализа,  представи данните по специфичните цели, заложени в регламента за новата ОСП, отнасящи се до околна среда и климат. Сред тях са приносът за смекчаване на последиците от изменението на климата и за адаптация към него, както и за устойчивата енергия, насърчаване на устойчиво развитие и ефективно управление на природните ресурси като вода, почва и въздух. Друга цел е защита на биоразнообразието, подобряване на екосистемните услуги и опазване на местообитанията и ландшафта, както и устойчиво горско стопанство.

По време на представянето стана ясно, че сред основните теми на дебат сред държавите-членки е и новата зелена архитектура. В стратегическите си планове те трябва да включат система от условия, при която се налага изисквания за земеделските производители, които получават директни плащания - т.нар. условност. Държавите-членки трябва да гарантират, че всички земеделски площи, включително земята, която вече не се използва за производствени цели, се поддържат в добро екологично състояние. Предварителните условия са разписани като неразделна част от бъдещата рамка на ОСП и компилират в себе си досега прилаганите „зелени изисквания“ и системата за кръстосано съответствие  изградена от стандарти и изисквания.

Ангажимент на страната ни е да създаде доброволни еко-схеми за земеделските производители, които трябва да бъдат напълно координирани с други интервенции и да са научно обосновани. Те трябва да  включват стимули и възнаграждения за предоставяне на обществени ползи чрез селскостопански практики, благоприятни за околната среда и климата или като компенсация за въвеждането на тези практики. Еко-схемите и ангажиментите за управление трябва да надхвърлят задължителните изисквания, които вече са предписани от системата за условност.

На събитието активно участие взеха и асоциациите от земеделския бранш. Те представиха добри земеделски екологични практики, които са свързани с по-устойчиво екологосъобразно земеделие за всеки от секторите на селското стопанство.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП връчи традиционните си Годишни награди
Събитието събра видни представители на бизнеса, властта и дипломацията в България Още
Еnterprise Europe Network организира двустранни бизнес срещи в рамките на Mobile World Congress 2020
24-27 февруари 2020 г., Барселона Още
НОВИНИ ОТ ПАРТНЬОРИ НА ПАЛАТАТА
Smart Cities, Smart Industry, Smart Living - Конференция и B2B
12ти декември от 15ч. във Военния клуб Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национално участие в Международно изложение за поддоставки и индустриално оборудване MIDEST/GLOBAL INDUSTRIE 2020
31 март - 3 април 2020, гр. Париж, Франция Още
ФИНАНСИ И КРЕДИТ
БНБ: Основни съвети как да се защитите при избор на услуги за онлайн или мобилно банкиране
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
До края на декември може да ползваме данъчните облекчения за деца чрез работодател
Родителят декларира, че няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения Още
ЕКОЛОГИЯ, СО2
Грижата за околната среда и климата е във фокуса на новата ОСП
Официално представяне на SWOT анализа за околна среда и климат, изготвен от Аграрния университет в Пловдив Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Валутен риск и текущи проблеми на ливанската икономика
СТИВ - Бейрут Още