Държавни ръководители от цял свят обсъждат в Париж постигане на ново световно споразумение, влизащо в сила след 2020 г., за намаляване на емисиите, отговорни за затоплянето на климата. Европейският парламент прие доклад през октомври, в който изложи високите си очаквания от конференцията.
Европейският съюз има водеща роля в борбата срещу климатичните изменения. Схемата на ЕС за търговия с емисии е пазарен инструмент за ограничаване на замърсяването, който може да се приложи на световно ниво.
На 3 декември от 9,30 ч. до 17,30 ч., в зала 3 на НДК ще се проведе конференция „Измененията на климата – предизвикателства пред българската природа и туризъм“. Конференцията се провежда паралелно на срещата на върха на ООН за климатичните промени в Париж (СОР-21) и е кулминацията на поредица тематични събития за климата през ноември и декември, организирани от Коалиция за климата – България.
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева ще открие конференцията и ще представи официалната позиция на България за срещата на ООН в Париж.
Основните акценти на конференцията ще бъдат климатичните промени и прякото им въздействие за управлението и развитието на туризма, спорта и защитените територии в България. Ще бъдат обсъдени рисковете и възможностите от в тези три пряко засегнати сектора. Във втория панел се предвижда участието на представители на националните и природни паркове, МОСВ, както и представители на асоциациите, практикуващи алтернативни зимни спортове, които ще представят и обсъдят влиянието на климатичните изменения през тяхната гледна точка
На специална страница на Европейския парламент има повече за конференцията в Париж и актуална информация от събитието.
Пътят към световно споразумение за парниковите емисии: къде се намираме в момента