Днес ЕС започна процедура за уреждане на спор в рамките на Световната търговска организация (СТО) срещу забраната, наложена от Русия върху вноса от ЕС на свине, прясно свинско месо и някои продукти от свине.
В края на януари 2014 г. Русия затвори пазара си за ЕС, което засегна близо 25 % от общия износ на Съюза. Аргументът за взетото от Русия решение са четири изолирани случая на болестта африканска чума по свинете, открита при диви свине на литовската и на полската граница на Съюза с Беларус.
Наложената забрана върху търговията е причина за значителни загуби за селскостопанския сектор на ЕС, а до момента двустранните обсъждания с Москва не дават резултат. Тъй като няма признаци скоро да се намери решение, ЕС реши да прибегне до процедурите за уреждане на спорове в рамките на СТО, като поиска официални консултации с Русия.
При присъединяването си към СТО през 2012 г. Русия пое ангажимент да гарантира, че мерките, които предприема с цел защита живота и здравето на животните, са научно обосновани, не ограничават търговията повече от необходимото и се прилагат, без да се дискриминират държавите партньорки и местните производители.
Русия обаче приема внос от Беларус например, а доскоро — и от Украйна, независимо от случаите на африканска чума по свинете в тези държави. Освен това въпреки многобройните огнища на болестта на собствената ѝ територия, Русия не затвори целия си пазар за всички произвеждани в държавата продукти. Следователно с отказа си да приеме внос от незасегнатите от болестта региони на ЕС Русия, изглежда, прилага двоен стандарт, като третира продуктите на ЕС по различен начин в сравнение с тези на други търговски партньори и в сравнение с местните си продукти.
С искането за започване на консултации ЕС официално инициира процедура за уреждане на спор в рамките на СТО. Консултациите дават възможност на ЕС и Русия да обсъдят проблемите и да намерят решение, което удовлетворява страните, без да е необходимо да се стига до следващите етапи на процедурата. Ако в резултат на консултациите не бъде намерено задоволително решение в рамките на 60 дни, ЕС може да поиска от СТО да свика специализирана комисия, която да се произнесе относно законосъобразността на наложените от Русия мерки.
За повече информация: Уреждане на спорове в рамките на СТО http://ec.europa.eu/trade/policy/accessing-markets/dispute-settlement/