Брой 25 (2031), 05-02-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Търговия: Първата година от прилагането на споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония показва нарастване на износа на ЕС


На 1 февруари 2020 г. изтича първата година от влизането в сила на споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония (СИП). През първите десет месеца от началото на прилагане на споразумението износът на ЕС за Япония е нараснал с 6,6 % в сравнение със същия период на предходната година. Това надхвърля растежа през последните три години, чиято средна стойност е 4,7 % (по данни на Евростат). Износът на Япония за Европа през същия период е нараснал с 6,3 %.

Комисарят по въпросите на търговията Фил Хоган заяви: Търговското споразумение между ЕС и Япония носи ползи за гражданите, работниците, земеделските стопани и предприятията в Европа и Япония. Отвореността, доверието и ангажираността по отношение на установените правила спомагат за постигането на устойчив растеж в търговията. ЕС е и ще продължи да бъде най-големият и най-активен търговски блок в света. ЕС е доверен партньор по двустранни споразумения с повече от 70 държави, с които формираме най-голямата търговска мрежа в света.

В някои сектори растежът на износа за същия период е още по-висок:

  • Износът на месо се е увеличил с 12 %, като увеличението при свинското месо е 12,6 %, а при замразеното говеждо месо — повече от три пъти.
  • Износът на млечни продукти се е увеличил с 10,4 % (включително 47 % увеличение на износа на масло).
  • Износът на напитки е нараснал с 20 %, като растежът при виното е 17,3 %.
  • При кожените изделия и облеклата е отбелязан растеж на износа от съответно 14 % и 9,5 %.
  • Износът на електрически машини, като например телекомуникационно оборудване, носители за запаметяване на данни и електронни схеми, се е увеличил с 16,4 %.

СИП между ЕС и Япония предлага нови възможности за предприятията от ЕС от всякакъв мащаб да извършват износ за Япония. Със споразумението се премахват почти всички мита върху износа на ЕС за Япония, възлизащи на 1 милиард евро годишно. Когато споразумението започне да се прилага в пълна степен, Япония ще е премахнала митата за 97 % от внасяните от ЕС стоки, а годишната търговия между ЕС и Япония би могла да се увеличи с близо 36 милиарда евро.

Следните сектори са сред тези, които имат добра възможност да извлекат ползи от СИП между ЕС и Япония:

  • Испански кожени изделия: Испанското обувно предприятие Masaltos реализира близо две трети от приходите си от продажби в чужбина, като 4 % от приходите са от продажби в Япония. То стана по-конкурентоспособно на японския пазар, тъй като СИП спомогна за намаляване на разходите на износителите на луксозни продукти.
  • Френски семена: Френската HEMP-it е земеделска кооперация, специализирана в производството и сертифицирането на семена. През последните четири години тя работи със сдружението „Hokkaido Hemp“ в опит да се възобнови отглеждането в Япония на традиционната култура коноп. Търговското споразумение на ЕС с Япония би могло да спомогне за развитието на бизнеса между HEMP-it и японските земеделски производители чрез разработването на сортове растения, които не съдържат ТНС.
  • Ирландско говеждо месо: Bord Bia, Ирландският съвет по храните, популяризира говеждото месо от ЕС чрез съфинансиран от ЕС проект. Целта на кампанията е да се увеличи информираността в Япония за високите европейски стандарти по отношение на безопасността на храните, качеството и устойчивостта. Благодарение на СИП между ЕС и Япония митата върху говеждото месо постепенно ще намаляват в продължение на периода на прилагане на споразумението до достигане на 9 %. Това означава, че ирландските продукти от говеждо месо могат да бъдат продавани на конкурентни цени.

Допълнителни примери за сектори и дружества от други държави членки могат да бъдат намерени тук.

Контекст

Със СИП се създават нови възможности за европейските земеделски стопани и производители на храни, като в същото време са изцяло защитени интересните на ЕС. Благодарение на споразумението 211 висококачествени хранителни продукта и напитки от ЕС (т.нар. „географски означения“) вече могат да бъдат продавани под своето собствено наименование в Япония и са защитени от имитация.

Освен това ЕС получи по-добър достъп до пазара на обществените поръчки в Япония, който е един от най-големите в света. Споразумението предлага също така по-добри условия за доставчиците на услуги, по-голяма мобилност за служителите в дружествата и рамка за взаимно признаване на професионалните квалификации.

ЕС и Япония се договориха да установят амбициозни стандарти по отношение на устойчивото развитие, като за първи път бе поет конкретен ангажимент по Парижкото споразумение относно изменението на климата.

НОВИНИ ОТ БТПП
Дискусия с представители на ОИСР по инвестиционната политика на страната
Бъдещи ангажименти в процеса по присъединяването ни към международната организация Още
БТПП подкрепя съвместни проекти между научни институти в България и Израел
В областта на биосензорите и техните приложения Още
АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
Забавянето на глобалната икономика и първи ефекти за България
Автор: Лъчезар Богданов, Институт за пазарна икономика Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Над 24 млн. лева от ОПНОИР за подкрепа на дуалното образование в България
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство от Enterprise Europe Network
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Промени в Наредбата за влагането на строителни продукти в строежите облекчават административната тежест за производителите
Разработват се и национални изисквания за влагането на продукти за повторна употреба в строежите Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Търговия: Първата година от прилагането на споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония показва нарастване на износа на ЕС
Европейската комисия и Европейският инвестиционен фонд лансират фонд „BlueInvest“ с бюджет 75 млн. евро
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национално участие в Международно индустриално изложение INNOPROM 2020
7-10 юли 2020 г., гр. Екатеринбург, Руска Федерация Още
Уебинари, организирани от Центъра ЕС-Япония – м. февруари 2020
Посветени на развитието на търговско-икономическите отношения Още