Над 200 организации и 400 специалисти в сферата на киберсигурността от 29 европейски страни изпробват готовността си за отговор на кибернетични атаки чрез еднодневна симулация, организирана от Агенцията на ЕС за мрежова и информационна сигурност (ENISA). В рамките на учението Cyber Europe 2014 специалисти от публичния и частния сектор, включително агенции по киберсигурност, национални екипи за незабавно реагиране при компютърни инциденти, представители на министерства, телекомуникационни и енергийни компании, финансови институции и доставчици на интернет изпробват процедурите и възможностите си в сценарий на близка до реалния живот мащабна заплаха за киберсигурността.
#CyberEurope2014 е най-голямото и най-сложно учение от подобен род, организирано досега в Европа. Ще бъдат взети мерки в отговор на повече от 2000 отделни кибернетични инцидента, включително атаки с цел предизвикване на отказ на услуга, разузнавателни и медийни доклади за кибератаки, вандализиране на уебсайтове (атаки, при които се променя външният вид на уебсайта), изтичане на чувствителна информация, атаки срещу критична инфраструктура, като енергийни и далекосъобщителни мрежи, както и изпробване на процедурите на ЕС за сътрудничество и управление на кризи. В това учение участват няколко центъра за учения в Европа, координирани от централен контролен център за учения.
Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус заяви: „С всеки ден изобретателността и броят на кибератаките нарастват. Не можем да им отговорим, ако отделните държави работят сами или ако само няколко от тях действат заедно. Радвам се, че страните от ЕС и ЕАСТ работят съвместно с институциите на ЕС, а ENISA ги обединява. Само такива съвместни усилия ще помогнат да защитаваме съвременната икономика и общество ефикасно“.
Изпълнителният директор на ENISA проф. Удо Хелмбрехт каза: „Преди пет години нямаше процедури за управление на сътрудничеството между страните от ЕС при киберкриза. Днес имаме действащи процедури за колективен отговор на киберкриза на европейско равнище. Резултатът от днешното учение ще ни покаже докъде сме стигнали и ще ни ориентира накъде да насочим усилията си .”
Чрез учението #CyberEurope2014 ще бъдат изпробвани, между другото, и процедури за обмен на оперативна информация относно евентуална киберкриза в Европа; ще се подсили националният капацитет за справяне с киберкризи; ще се изследва ефектът от множество паралелни информационни обмени между частния и публичния сектор и вътре в частния сектор — на национално и международно равнище. Чрез учението се тестват и стандартните оперативни процедури на ЕС (EU-SOPs) — набор от насоки за обмен на оперативна информация във връзка с киберкриза.