Съгласно призивите на Европейския съвет от юни 2018 г. и март 2019 г. Европа трябва да усъвършенства капацитета си за иновации, за да бъде конкурентоспособна на световните пазари и да запази и подобри начина на живот на европейците. По този повод Комисията „Юнкер“ обяви по-амбициозни цели за ЕС и неговите държави членки и региони и предложи програмата „Хоризонт Европа“ — най-амбициозната до момента програма за научни изследвания и иновации, съставена от инициативи, които ще позволят на ЕС да запази челните си позиции в областта на научните изследвания и иновациите.
Публикуваните на 17 юни от Комисията Сравнителен доклад за иновациите в ЕС и Сравнителен доклад за иновациите по региони с резултатите за 2019 г. показват, че ЕС подобрява равнището си на иновации за четвърта поредна година. За първи път Европа изпреварва в това отношение Съединените щати. Същевременно ЕС изостава все повече спрямо Япония и Южна Корея, докато Китай наваксва своето изоставане много бързо. Данните допълват наскоро обявените от Комисията специфични препоръки по държави в рамките на европейския семестър, в които се изтъква ролята на научните изследвания и иновациите и се отправят препоръки за повишаване на производителността и конкурентоспособността.
Сравнителен доклад за иновациите в ЕС — класация по държави Оцветените колони показват резултатите в областта на иновациите през 2018 г., хоризонталните тирета показват резултатите през 2017 г., а сивите колони показват резултатите през 2011 г. с общо сравнение спрямо средната стойност за ЕС през 2011 г.
Сравнителен доклад за иновациите в ЕС за 2019 г.: основни констатации
Сравнителен доклад за иновациите по региони за 2019 г.: основни констатации
Сравнителният доклад за 2019 г. е придружен от Сравнителен доклад за иновациите по региони. Той представя сравнителна оценка на резултатите на системите за иновации в 238 региона от 23 държави от ЕС, като Естония, Кипър, Латвия, Люксембург и Малта са включени в доклада по държави. Докладът по региони включва освен това и региони на Норвегия, Сърбия и Швейцария.
Най-новаторските региони в ЕС са Хелзинки-Усимаа (Финландия), следван от Стокхолм (Швеция) и Ховедщаден (Дания). За деветгодишния период на наблюдение за 159 региона се е повишила ефективността. Тазгодишният Сравнителен доклад за иновациите по региони показва силно сближаване в резултатите на отделните региони и спад в разликите помежду им.
Контекст
През последните десетилетия около две трети от икономическия растеж в Европа се дължи на иновациите. Всяко евро, инвестирано от европейската програма за изследвания и иновации Horizon Europe, може потенциално да генерира възвръщаемост до 11 евро от БВП в продължение на 25 години. Според очакванията инвестициите в научни изследвания и иновации ще способстват за създаването на до 100 000 нови работни места в областта на научните изследвания и иновационните дейности между 2021 г. и 2027 г.
Данните от сравнителните доклади за иновациите в ЕС и неговите региони помагат на държавите членки, регионите и ЕС като цяло да оценят в кои области се справят добре и в кои е нужно да преразгледат политиките си и да окажат по-силна подкрепа на новаторството. В допълнение на това, след анализите в рамките на Европейския семестър, Комисията представи специфични препоръки по държави за 2019 г. с насоки за икономическата политика на всички държави — членки на ЕС за следващите 12—18 месеца. Научните изследвания и иновациитезаемат важно място в тазгодишните специфични препоръки по държави.
За повече информация