Емисиите от транспорт, земеделие сгради и отпадъци трябва да се намалят с 30%. Емисиите и абсорбирането от горското стопанство и земеползването трябва да се изравнят до 2030 г.
Това са целите на два законодателни проекта, които бяха приети във вторник, 17 април.
Целите на ЕС ще бъдат трансформирани в задължителни национални планове за сектори, които понастоящем не са включени в Схемата за търговия на емисии на ЕС, като земеделие, транспорт, сгради и отпадъци, които заедно са отговорни за до около 60% от емисиите на парникови газове в Европа.
Тези съкращения ще допринесат за постигането на колективните ангажименти на ЕС в рамките на Парижкото споразумение за климата за намаляване на емисии на парникови газове с 40% от всички сектори спрямо нивата от 1990 г.
Залесяването като механизъм за борбата с промените в климата
ЕП прие отделен текст, стремящ се да намали емисиите на парникови газове от земеползването и горското стопанство и да увеличи количеството емисии, абсорбирани от горите, като начин за борба с климатичните промени.
Предложеният текст формулира правилата, според които държавите в ЕС трябва да компенсират обезлесяването със засаждане на нови дървета, и очертава насоките за развитието на сектора с оглед увеличаване на поглъщането на СО2 от гори, обработваеми земи и пасища. Евродепутатите подсилиха тези мерки, като добавиха че след 2030 г. държавите членки ще трябва да увеличат абсорбирането на въглероден диоксид над нивата на емисиите в съответствие с дългосрочните цели на ЕС и Парижкото споразумение.
Следващи стъпки
Законодателните текстове относно намаляването на емисиите и залесяването бяха приети, съответно с 343 гласа „за“, 172 „против“ и 170 „въздържал се“, и 574 гласа „за“, 79 „против“ и 32 „въздържал се“. И двата текста трябва да получат официалното одобрение на Съвета преди, да влязат в сила.