На заседание вчера, 14 януари, Съветът по европейски въпроси (СЕВ) одобри Плана за действие за 2013 г. с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз. Ежегодният План за действие е важен инструмент за проследяване на навременното изпълнение на задълженията на Република България, произтичащи от действащото законодателство на Европейския съюз, и за предотвратяване на евентуални процедури за нарушение срещу страната ни.
Планът за 2013 г. съдържа 184 мерки за въвеждане в българското законодателство на европейски директиви, осигуряване на прилагането на регламенти и решения на ЕС, които поради пряката си приложимост не подлежат на въвеждане в българското законодателство, както и други конкретни задължения, произтичащи от действащи актове на ЕС. В Плана за действие са включени и 97 мерки, свързани с подготовката на позициите на Република България за заседания на Съвета на ЕС.
През 2013 г. ще продължи ежемесечното отчитане на Плана за действие в рамките на Съвета по европейските въпроси, както и редовното информиране на всеки три месеца на членовете на Министерския съвет относно изпълнението на Плана и на ангажиментите на България като държава-членка на ЕС.
На днешното си заседание СЕВ разгледа и проект на позиция на Република България за заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси, което ще се проведе на 22 януари 2013 г. в Брюксел. На него Европейската комисия ще представи План за действие за засилване на борбата с данъчните измами и укриването на данъци. На 27 юни 2012 г. Комисията прие съобщение, в което се посочва как спазването на данъчното законодателство може да бъде подобрено, а измамите и укриването на данъци — намалени, чрез по-добро използване на съществуващите инструменти и приемане на текущите законодателни предложения на Комисията. В настоящия план за действие Комисията представя инициативите, които вече е предприела, новите инициативи, които могат да бъдат осъществени тази година, инициативите, планирани за следващата година, и онези, които изискват по-дълъг период от време. При определянето на последователността на тези инициативи Комисията взе предвид нуждата да не се претоварват държавите членки и да се отчете тяхната способност да предприемат необходимите действия. България подкрепя и счита за приоритетни въпросите, свързани с ограничаване на извършването на данъчните измами и тяхното предотвратяване. Считаме, че изготвянето и прилагането на План за действие за укрепване на борбата срещу данъчните измами и укриването на данъци са важна стъпка в борбата с данъчните измами и ефективното предотвратяване на отклонение от данъчно облагане.
Финансовите и икономическите министри ще обсъдят и предложението за Решение на Съвета за разрешаване на засилено сътрудничество в областта на данък върху финансовите сделки. На заседанието ще се разгледа още програмата на Съвета по време на Ирландското председателство и ще се проведе обмен на мнения по Годишния преглед на растежа (ГПР) за 2013 г., с който стартира третия „европейски семестър“. България подкрепя запазването на приоритетите за растеж от миналата година в настоящия ГПР и ще спази графика за предаване на своите Национална програма за реформи и Конвергентна програма през месец април 2013 година.