Съветът по европейските въпроси одобри на заседанието си днес проектите на позиции на България за две заседания на Съвета на Европейския съюз – по околна среда и по външни работи, част „Търговия”.
Министрите на околната среда на ЕС ще се съберат на 18 юни в Люксембург. Сред основните теми, които ще разгледат, е предложението за директива за изменение на Директива 98/70/ЕО относно качеството на бензиновите и дизеловите горива и на Директива 2009/28/ЕО за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. България подкрепя предложението, но последователно отстоява позицията, че въвеждането на ограничение от 5% за конвенционалните биогорива е неприемливо. Към настоящия момент в страната ни се произвеждат и потребяват само биогорива от първо поколение, като същевременно вече са направени значителни инвестиции в технологични линии и инсталации за производството им. Преориентиране на бизнеса към производството на ново поколение биогорива изисква съответния технологичен срок, което ще доведе до нужда от осигуряване на нови инвестиции, необходимост от въвеждане на финансови, данъчни и други стимули от страна на държавата, които в условията на финансова криза ще бъдат трудно изпълними. В хода на преговорите България е изразила подкрепа за въвеждане на минимален праг от 2%, като предлага да не се въвеждат ограничения за отчитането на биогорива от второ поколение, произведени от използвани мазнини за готвене и животински мазнини.
Заседанието на министрите на държавите-членки, отговарящи за търговията, е на 14 юни отново в Люксембург. Една от темите на Съвета е свързана с подготовката за Деветата министерска конференция на Световната търговска организация (СТО). България споделя виждането, че многостранната търговска система е един от крайъгълните камъни на търговската политика на ЕС и въпреки трудностите по успешното приключване на преговорите от кръга Доха за либерализация на търговията, поддържането и укрепването на ролята на СТО в световната търговия е изключително важна задача. Основното предизвикателство в сегашната ситуация е да бъдат постигнати значими резултати в трите приоритетни области до края на м. юли, а именно селско стопанство, улесняване на търговията и въпроси, свързани с развитието.
Друга тема, която ще се разгледа по време на заседанието, е свързана с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада. България приветства напредъка, постигнат в хода на преговорите между ЕС и Канада, като вижда в споразумението възможност за икономическите си оператори. Понастоящем Канада поддържа визов режим за български граждани, което затруднява икономическите, търговските и културните връзки. България ще разчита на подкрепата на европейските си партньори за разрешаването на този проблем.
На заседанието се предвижда министрите да одобрят и мандат за преговори между ЕС и САЩ за Споразумение за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство, както и да обсъдят стратегическите търговски и инвестиционни отношения между ЕС и Китай и условията на труд в Бангладеш. По отношение на Споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство България счита, че продължаващото прилагане от САЩ на визов режим спрямо България и други държави-членки не съответства на духа на бъдещото споразумение и би възпрепятствало постигането на неговите цели, поради което ще настоява въпросът за отпадането на визовите ограничения за бъде поставен категорично в преговорите.