На заседание Съветът по европейски въпроси (СЕВ) одобри проекта на позиция на България за участие в редовното заседание на Съвета на министрите по земеделие и рибарство, което ще се проведе в Брюксел на 28 януари 2013 г. На заседанието на министрите Ирландското председателство ще представи своята работна програма в областта на земеделието, заедно с пътна карта за реформата на Общата селскостопанска политика, след което министрите ще обменят мнения. Очаква се Ирландското председателство да започне дискусии по пакета от пет предложения, отнасящи се до санитарен и фитосанитарен, ветеринарен контрол и мерки за безопасност на храните с оглед постигането на максимален напредък. Ирландия отдава голямо значение на устойчива политика в областта на рибарството за Европа чрез по-добро управление на рибните запаси, като се гарантира, че водите на ЕС са защитени за бъдещите поколения. Реформата ще осигури по-ефективни процеси на вземане на решения, по-голяма интеграция на рибарството в морската политика и по-голямо съответствие, за да се избегне прекомерния улов на риба. Постигането на споразумение за Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) може да доведе до по-големи възможности за риболов и създаването на работни места в сектора. Въпросът за реформата на ОПОР също ще бъде включен в целите на Председателството на интегрираната морска политика и стратегията за Атлантическия океан. Председателството ще се стреми да постигне споразумение с Европейския парламент относно пакета за реформа, който включва 3 регламента: за Общата политика в областта на рибарството; Общата организация на пазарите на продукти от риболов и аквакултури и ЕФМДР.
България в своята позиция изразява пълната си готовност да положи всички усилия за постигане на политическо споразумение във времевата рамка, предложена в работната програма на Председателството, като отбелязва обаче, че при вземането на решенията не трябва да се пренебрегва необходимостта от отчитане на спецификите и от постигане на по-голяма ефективност при управлението на рибарството и съхранението на рибните запаси в различните географски региони, особено там, където в усвояването на споделените запаси участват и трети страни. По отношение на ЕФМДР страната ни ще продължава да отстоява позицията си нивото на усвояемост на средствата от сегашния програмен период да не бъде вземано като критерий и ще търси подкрепа от други държави членки в това направление, също така ще продължи да настоява, максималният интензитет на публичната помощ за операция да бъде увеличен от 50% на 60%.
Проектът на позиция за заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 28 януари 2013 г. ще бъде внесен за одобрение от Министерския съвет на Република България.