Поради нарастващата необходимост от по-ефективно икономическо управление и постигане на стабилност на ЕС като цяло, Европейската комисия въведе годишен цикъл на координация на икономическата политика, наречен Европейски семестър. Този вид икономическо управление позволява по-добро хармонизиране на целите на националните политики по отношение на растежа, бюджета и заетостта, което да гарантира запазване на стабилността на Еврозоната, реформиране на финансовия сектор и засилване на надзора от страна на ЕС.
Европейският семестър започва с приемането на годишния обзор от Комисията, в който се определят приоритетите на ЕС за следващата година. Държавите членки предават своите планове за реформи и мерки, насочени към постигането на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж. Комисията оценява плановете и дава, съобразени с всяка страна, препоръки за следващите 12-18 месеца с цел коригиране на дисбалансите. Държавите- членки трябва да вземат предвид тези насоки при изготвяне на бюджета си за следващата година. Към края на годината този цикъл започва отново.
Някои от препоръките към България за 2013 г. по линия на механизма за координация на икономическото управление, присъстващи в проекта, публикуван на 29 май 2013 г. са: намаляване на ранното напускане на пазара на труда, подобряване на бизнес средата в България, включително чрез повишаване на ефективността на публичните услуги, ускорено въвеждане на електронно управление, по-широк достъп до финансиране на МСП и ефективно усвояване на фондовете на ЕС. След одобрение от Европейския съвет препоръките ще бъдат приети от Съвета на ЕС, а държавите- членки ще бъдат приканени да ги изпълняват.
Очаква се синхронизирането на икономическите политики да позволи успешното постигане на по-голяма ангажираност към целите на стратегията “Европа 2020“.
За повече информация относно основните етапи на европейския семестър, неговите основни цели и елементи: http://ec.europa.eu/europe2020/making-it-happen/index_en.htm