Европейската комисия представи своите виждания относно глобалните усилия, които ще бъдат необходими за изкореняване на бедността и насърчаване на устойчивото развитие. Съобщението със заглавие „Глобално партньорство за изкореняване на бедността и устойчиво развитие след 2015 г.“ беше изготвено съвместно от върховния представител и заместник-председател Федерика Могерини, комисаря по въпросите на международното сътрудничество и развитието Невен Мимица и комисаря по въпросите на околната среда, морското дело и рибарството Кармену Вела. То беше съгласувано с първия заместник-председател Франс Тимерманс, който разполага с хоризонтални компетенции по въпросите на устойчивото развитие. Съобщението съдържа предложения относно начина, по който международната общност трябва да организира своите действия, за да постигне целите на устойчивото развитие, и също така как ЕС и неговите държави членки могат да допринесат за международните усилия.
2015-та година е решаваща за глобалното устойчиво развитие. С приемането на програмата за развитие след 2015 г., която ще замени Целите на хилядолетието за развитие, международната общност ще отговори на предизвикателствата, пред които е изправен светът днес: изкореняване на бедността, постигане на приобщаващо и устойчиво развитие за настоящите и бъдещите поколения и гарантиране на утвърждаването и защитата на всички права на човека и основните ценности като основа за мирни и проспериращи общества.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви: „2015-та ще бъде критична година за световната общност. Изкореняването на бедността и затвърждаването на устойчивото развитие в световен план са общи предизвикателства. Изпълнението на тези цели е също и в наш общ интерес. ЕС ще продължи да се ангажира конструктивно със своите партньори по време на предстоящите преговори и е готов да поеме изцяло своята роля при изпълнението на програмата.“
Всеобхватни принципи на глобалното партньорство
Рамката трябва да бъде универсална и да се прилага за всички, като се основава на партньорство между всички страни, а също и с гражданското общество и частния сектор. Всички страни трябва да дадат своя справедлив принос за постигане на глобалните цели и да носят отговорност пред своите граждани и международната общност. Политическият ангажимент на най-високо равнище ще бъде от решаващо значение и независимо от етапа си на развитие, страните трябва да се ангажират с изпълнението на програмата за периода след 2015 г. и да поемат отговорност за това.
Партньорството трябва да се основава на универсални ценности като правата на човека, доброто управление и принципите на правовата държава, подкрепата за демократичните институции, приобщаването, недискриминацията и равенството между половете. В съобщението са представени основните елементи, които трябва да бъдат част от глобалното партньорство: в това число благоприятна политическа среда, развитие на капацитета, мобилизация и ефективно използване на вътрешните и международните публични финанси, като се извлече най-голяма полза от търговията и технологиите, оползотворяване на положителните ефекти от миграцията, както и използване на частния сектор и природните ресурси по ефективен начин. Освен това в съобщението се подчертава необходимостта от стабилна рамка за мониторинг, отчетност и преглед на всички равнища.
В него се потвърждава подкрепата на Комисията за призива на генералния секретар на ООН всички развити страни да постигнат целта на ООН от 0,7 % от ОПР/БНД, а страните с по-високи средни доходи и страните с бързо развиващи се икономики да увеличат своя принос към международното публично финансиране, като определят конкретни цели и срокове за това.
Следващи стъпки
Съобщението ще послужи при определянето на позицията на ЕС в подготовката за Третата международна конференция за финансиране на развитието в Адис Абеба през юли 2015 г. и за срещата на високо равнище на ООН за периода след 2015 г. през септември 2015 г. в Ню Йорк. Постигането на споразумение относно програмата за периода след 2015 г. ще има също така важни последици за преговорите, свързани с Рамковата конвенция на ООН по изменението на климата.
За повече информация: Communication: A Global Partnership for Poverty Eradication and Sustainable Development after 2015