На 7 ноември Европейската комисия предприе важна стъпка към дългосрочните цели, свързани с изменението на климата, като представи предложение за значително намаляване на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове. Емисиите на флуорсъдържащи газове, чийто парников ефект е до 23 000 пъти по-интензивен от този на въглеродния диоксид, са се увеличили с 60 % от 1990 г. насам, докато тези на всички други парникови газове са намалели. Предложеният регламент има за цел да намали до 2030 г. емисиите на флуорсъдържащи газове с две трети спрямо днешните нива. С него също така се забранява използването на флуорсъдържащи газове в някои новозакупени уреди, като хладилниците за бита, за които са на разположение жизнеспособни алтернативи, по-благоприятни за климата.
Флуорсъдържащите парникови газове обикновено се използват в хладилни и климатични инсталации, както и в областта на електрообзавеждането, изолационните пеноматериали, аерозолните флакони и пожарогасителите. Те биват изпускани в атмосферата от производствените предприятия, от уредите, в които се използват, и също така от изхвърлени уреди от този вид.
С предложението се въвежда мярка за поетапно намаляване, която от 2015 г. ограничава общото количество на най-значимата група на флуорсъдържащите парникови газове — ненапълно флуорираните въглеводороди (HFC) — които могат да бъдат продавани в ЕС, и до 2030 г. то се намалява на стъпки до една пета от днешните продажби. Тази мярка ще се основава на успешното поетапно изваждане от употреба на веществата, разрушаващи озоновия слой, което в ЕС беше постигнато 10 години по-рано от графика, одобрен на международно равнище.
Повече за предложението ТУК