Икономическите перспективи на ЕС се подобряват. На фона на водещи икономически показатели, които сочат, че растежът на БВП набира скорост, условията за устойчиво възстановяване в средносрочен план също се подобряват.
Всички основни показатели потвърждават, че възстановяването продължава
След последната зимна прогноза на Комисията перспективите за ЕС и еврозоната потвърждават слабо, но продължаващо възстановяване. След нарастване на реалния БВП с 1,6% в ЕС и с 1,2% в еврозоната през 2014 г. се очаква през 2015 г. темпото на растеж да се ускори съответно до 2% и 1,7%. Въпреки че различията в растежа ще се запазят, разликата между страните с най-добри резултати и тези, които все още изпитват трудности, ще намалее. Очаква се през 2015 г. всички икономики в ЕС отново да бележат растеж.
Безработица
През 2013 г. условията на трудовия пазар започнаха да се подобряват. Все пак в краткосрочен план се очаква създаването на малко нетни работни места поради ограничената икономическа активност и типичното изоставане на заетостта от възстановяването.
Очаква се през тази година безработицата в еврозоната и ЕС да спадне леко. Прогнозите са, че през 2015 г. нейното равнище ще бъде около 10,1% в ЕС и 11,4% в еврозоната. През прогнозния период ще се запазят значителните различия между страните от ЕС в това отношение (4,8% в Австрия и 26% в Гърция през тази година).
Инфлация
Очаква се за известно време инфлацията да остане ниска. Факторите, на които се дължи умерената инфлация на потребителските цени, са: спадащи цени на суровините, продължаващо поскъпване на еврото, запазващо се на ниско ниво търсене и повишаване на конкурентоспособността в уязвими страни от ЕС.
От 0,8% в еврозоната и 1% в ЕС през 2014 г. инфлацията ще се повиши леко през 2015 г. съответно до 1,2% и 1,5%.
Публични финанси
През 2011-2013 г. бяха извършени значителни съкращения на публичните разходи в много страни от ЕС. Благодарение на тези усилия и на подобрените условия фискалната позиция в момента е по-неутрална.
Очаква се през 2014 г. бюджетните дефицити да останат на равнище около 2,5% от БВП в ЕС и еврозоната. Прогнозите са, че съотношението дълг/БВП в ЕС ще достигне пиково равнище през тази година — около 90% (96% в еврозоната), преди да започне да спада от 2015 г. нататък.