Ден преди днешното заседание на Европейския съвет за многогодишната финансова рамка (МФР) 2014 - 2020 г., представители на българското правителство и Европейската комисия проведоха работна среща във връзка с преговорите за следващия програмен период. Водеща беше темата за приоритетите на България, които да бъдат финансирани чрез европейските фондове до 2020 г. В хода на разговорите беше обсъден напредъкът на българската страна в планирането на следващия програмен период и програмирането на финансовите инструменти, чрез които ще се реализират поставените цели.
Специално внимание беше отделено на стратегическата визия за развитие на отделните сектори и видовете инвестиции, които могат да допринесат за икономическото и социално развитие на страната. Разгледано беше и изпълнението на предварителните условия, поставени от комисията. Това са изисквания, които обвързват използването на европейските средства с провеждане на ключови реформи в страните-членки, които ще гарантират ефективността на инвестициите.
„Стремежът на администрацията е максимално бързо да договори основните детайли за приоритетните сфери, които ще бъдат съ-финансирани с европейски средства, за да може да бъде готов окончателният вариант на Споразумението още с приемането на регламентите от ЕК в началото на лятото. Основна задача е и работата по текстовете на всички нови оперативни програми, за да имаме готовност за сключване на Споразумението за партньорство до края на тази година", заяви министър Дончев. „Само тогава ще бъдем в състояние да започнем изпълнението новия програмен период още в самото му начало."
Контекст
В края на миналата година Европейската комисия представи своята официална позиция за разработването на Договора за партньорство и приоритетите, които ще бъдат финансирани с фондовете на ЕС в България през следващия програмен период. С представянето на документа беше поставено началото на преговорите на страната с ЕК относно областите на финансиране на оперативните програми до 2020 г. В Позицията Европейската комисия представи своите виждания относно основните приоритети за финансиране в България, които да стимулират икономически растеж, заетост и подобряване на бизнес средата. Комисията очерта пет взаимно подсилващи се приоритети за финансиране с потенциален принос за устойчив растеж и създаване на работни места. Приоритетните сфери са свързани с участието на пазара на труда, благоприятната за иновации бизнес среда, развитието на инфраструктурата, ефективността на управлението на ресурсите в икономиката и капацитета на публичната администрация и съдебната система.