Преди пет години Херман Ван Ромпой стана първият постоянен председател на Европейския съвет и като такъв той трябваше да координира отговора на ръководителите на страните в ЕС на сложни предизвикателства като икономическата криза и събитията в Украйна. На 1 декември белгийският политик ще предаде поста на поляка Доналд Туск. Тази седмица г-н Ван Ромпой посети Европейския парламент за последен дебат с депутатите. Следва разговор с него за успехите и бъдещето на Европа.
Как гледате на изминалото Ваше председателство и какви бяха Вашите най-големи постижения?
Голямата тема на моето председателство беше кризата в еврозоната, но с много усилия успяхме да постигнем стабилизация. Представете си, ако не бяхме успели: щяхме да имаме депресия подобна на онази през 30-те години на ХХ век. Избегнахме истинска катастрофа. Това беше колективно усилие на институциите на ЕС и на страните-членки.
В края на миналия месец ние постигнахме споразумение за климата, което ще намали емисиите на парникови газове с 40% до 2030 г. спрямо 1990 г. Постигнахме всички предишни цели и сега показваме големи амбиции. Още веднъж водим в световно отношение по въпроса.
Кои смятате, че ще бъдат основните предизвикателства през следващия мандат?
Трябва да направим всичко, за да възстановим икономическия растеж и заетостта. Вече сме свършили много, но резултатите не са достатъчни, затова трябва да ускорим усилията си.
Съществува и кризата в Украйна. Лошо е, че границите се променят едностранно, защото зачитането на границите гарантира мира. Ние в Европа трябва да видим как можем да допринесем за мира и да възстановим стабилността в региона, като в същото време уважаваме желанието на украинския народ за по-тесни връзки с Европейския съюз.
Друго предизвикателство ще бъде мястото на Великобритания в ЕС след следващите избори там. Как можем да допринесем, но не на всяка цена, страната да остане в ЕС? Те трябва да го искат и да поставят условия, които са приемливи за нас. Във всеки случай намерението е да запазим Великобритания като членка на Европейския съюз, а мисля, че това се отнася и за британските ръководители.
Как европейските институции трябва да отговорят на евроскептицизма?
Резултатите говорят по-ясно от думите и декларациите. Трябва да убедим европейските граждани, че ЕС носи ползи от гледна точка на благосъстояние, икономически растеж и заетост.
Ние трябва също така да подобрим начина, по който говорим за Европа. Не е приемливо да участваш във вземането на решения в Брюксел, а когато се върнеш в собствената си страна, да обвиняваш ЕС за всички непопулярни решения. Това създава отрицателен образ на ЕС.
С какво възнамеряване да се занимавате оттук нататък?
Моята политическа кариера приключва на 1 декември и това ще ми даде време да се отдам на други неща, които отлагах. Ще преподавам в Лувен-ла-Ньов на френски и в Колежа на Европа на английски език. Ще изнасям и речи по теми, които ме вълнуват. Очаквам с нетърпение всичко това, но разбира се, моят политически живот в Белгия и Европа ще ми липсва. Много съм благодарен, че ми бе дадена възможност да поема тази роля.