Върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност/заместник-председател на Комисията Федерика Могерини и комисарят по въпросите на европейската политика за съседство и преговорите за разширяване Йоханес Хан започват консултация за бъдещето на европейската политика за съседство (ЕПС). ЕПС беше последно преразгледана през 2011 г. Като се имат предвид значителните промени в съседните държави от тогава насам, от съществено значение е в момента да се извърши основен преглед на принципите, на които почива политиката, както и на нейния обхват и на начина, по който нейните инструменти следва да се използват.
„ЕС има съществен интерес от изграждане на силни партньорства със своите съседи. След последните събития в региона се увеличиха предизвикателствата, пред които сме изправени: от икономически натиск до незаконна миграция и заплахи за сигурността. Нуждаем се от силна политика, чрез която да се справим с тези въпроси. Трябва също да разберем по-добре различните стремежи, ценности и интереси на нашите партньори. Затова се налага този преглед, за да постигнем стабилни политически отношения с нашите съседи“, заяви върховният представител/заместник-председател Федерика Могерини.
„Самият ЕС има интерес от това да изгражда мир, стабилност и просперитет по своите граници. Прегледът ще ни помогне да работим по-ефективно за постигането на тези цели. Искам да постигнем по-равностойно партньорство, което дава резултати“, добави комисар Йоханес Хан.
Целта е до края на юни да бъде проведена възможно най-обширна консултация както с партньори в съседните държави, така и със заинтересовани страни в целия ЕС. След тази консултация през есента ще бъде представено съобщение, съдържащо предложения за бъдещата насока на ЕПС.
Консултацията ще бъде изготвена съгласно четири приоритета: диференциация; насоченост; гъвкавост; ангажираност и видимост. Вече са определени пет области, в които двете страни споделят общи интереси: търговия и икономическо развитие; свързаност; сигурност; управление; миграция и мобилност.
Новият Европейски инструмент за съседство (ЕИС) с бюджет от 15,4 милиарда евро за периода 2014—2020 г. осигурява основната част от финансирането за 16 държави партньори от ЕПС. Основаният на стимули подход дава възможност за гъвкавост при модулиране на финансовата помощ въз основа на напредъка на отделните държави, постигнат в областта на демокрацията и зачитането на правата на човека.
За повече информация:
Съвместен документ за консултация „Към нова европейска политика за съседство: http://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/consultation/consultation.pdf