Брой 238 (495), 06-12-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Комисията приветства пробива по предложението ѝ в помощ на бизнеса при събиране на трансгранични вземания


Днес правосъдните министри постигнаха споразумение за общ подход по предложението на Европейската комисия за европейска заповед за запор на банкови сметки (IP/11/923), с цел да се облекчат както гражданите, така и предприятията при събирането на трансгранични вземания. Предложението улеснява трансграничните вземания по дългове и дава на кредиторите по-голяма увереност, че ще могат да съберат своите вземания, с което ще се повиши доверието в търговията в рамките на единния пазар на ЕС. Тази инициатива е част от програмата на Комисията „правосъдие за растеж“, която се стреми да използва потенциала на общото пространство на правосъдие на ЕС за търговия и растеж.

Европейските фирми губят всяка година около 2,6 % от оборота си заради несъбираеми дългове. Повечето от тях са малки или средни предприятия. До 600 милиона. евро годишно под формата на вземания ненужно се отписват като несъбираеми, тъй като предприятията са твърде обезкуражени да водят скъпи и неясни съдебни дела в чужди държави. Предложената от Комисията европейска заповед за запор на банкови сметки дава възможност за решаване на тези проблеми.

Компромисът, постигнат днес на срещата на Съвета по правосъдие, потвърждава основните точки от предложението на Комисията. Най-важното е, че в текста на Съвета са запазени ключови елементи от предложението, като например поддържането на „ефект на изненадата“, при което заповедите се издават, без длъжникът да е информиран за това, както и разширено определение за трансграничните случаи, в които се налага запор. Текстът на Съвета се различава от първоначалното предложение в следното:

Приложно поле: За разлика от това, което предлага Комисията, в текста на Съвета разпоредбите няма да се прилагат по отношение на финансови инструменти (като акции или облигации), завещания или наследявания и имущество, придобито по време на брака. Това означава, че кредиторите няма да могат да използват европейската заповед за запор на банкови сметки, с цел да се запорират финансови инструменти в банковите сметки, нито в случай на спорове, свързани с завещания и наследявания или имущество, придобито по време на брака.

Приложимост и условия: Съгласно текста на Съвета, разпоредбите ще се прилагат единствено спрямо кредитори с местожителство в държава членка, обвързана от тези разпоредби. Освен това, по правило, кредиторът ще носи отговорност за неоснователно използване на заповедта за запор на сметки.

Достъп до информация за сметките: кредиторът ще може да използва механизма, установен по новите разпоредби, единствено ако съществува подлежащо на изпълнение съдебно решение срещу длъжника.

Следващи етапи: За да се превърне в законодателен акт, предложението на Комисията трябва да бъде прието съвместно от Европейския парламент и от държавите членки в Съвета на ЕС (който гласува с квалифицирано мнозинство). На 30 май т.г. комисията по правни въпроси на Европейския парламент гласува в подкрепа на предложението на Европейската комисия (MEMO/13/481). Днешният пробив в Съвета означава, че двете институции вече могат да започнат тристранни обсъждания с Комисията за постигане на окончателно споразумение.

Контекст

Малките и средните предприятия (МСП) съставляват 99 % от фирмите в ЕС. Около един милион от тях имат проблеми с трансгранични вземания и до 600 милиона евро годишно под формата на вземания се отписват като несъбираеми, тъй като за предприятията е твърде скъпо или трудно да водят съдебни дела в други държави от ЕС. Гражданите също са потърпевши, когато стоки, закупени онлайн, така и не се доставят или когато отсъстващ родител не плаща издръжката от чужбина.

С предложението за регламент на Комисията се създава нова европейска заповед за запор на банкови сметки, която ще позволи на кредиторите да запорират дължимата сума в банковата сметка на длъжника. Тази заповед може да бъде от решаващо значение при производства по събиране на вземания, тъй като би предотвратила изтеглянето или преразпределянето на активите от страна на длъжниците през времето, необходимо за получаването и влизането в сила на съдебното решение по същество. Това ще увеличи вероятността за успешно събиране на трансграничните вземания.

Новата европейска заповед ще позволи на кредиторите да запорират средствата в банковите сметки при едни и същи условия във всички държави — членки на ЕС. Важно е да се отбележи, че няма да има промени в националните системи във връзка със запорирането на средствата. Комисията просто добавя европейска процедура, която кредиторите могат да изберат да използват при събирането на вземания в други държави на ЕС.

Европейската заповед за запор на банкови сметки ще е на разположение на кредитора като алтернатива на съществуващите по силата на националното право инструменти. Тази заповед ще има защитен характер, което означава, че тя само ще блокира сметките на длъжниците, но няма да позволява парите да бъдат изплащани на кредитора. Инструментът ще се прилага само при трансгранични случаи. Европейската заповед за запор на банкови сметки ще се издава чрез т.нар. процедура ex parte (без участие на ответника). Това означава, че тя ще бъде издавана, без длъжникът да бъде информиран, като по този начин ще се разчита на „ефект на изненадата“. Инструментът предвижда общи правила, свързани с компетентността, условията и процедурите по издаване на заповед за запор; заповед за разкриване на информация за банкови сметки; начинът на изпълнение на заповедта за запор от страна на националните съдилища и органи; средствата за правна защита на длъжника, како и други елементи от защитата на ответника.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Дискусионният клуб при БТПП обсъди мерки за ограничаване на сивия сектор
Прояви на неформална икономика в областта на трудово-правните и осигурителните отношения се дължат до голяма степен на недостатъчна информираност, сочи изследване Още
Разговор с Марк Холанд за бъдещето на Европа
"Мисли първо за малките" - водещ принцип при формиране на политиките по отношение на бизнеса Още
Посланикът на Колумбия посети БТПП
Предстои посещение на колумбийска делегация у нас Още
Покана за участие в Българо-чешки бизнес форум
9 декември 2013 г. от 15.00 ч. в сградата на Палатата Още
ИНОВАЦИИ, НАУКА
В БАН представиха проект за повишаване на качеството на образованието и на научните изследвания в областта на бизнес инженерството
Целта е да се изгради механизъм за ефективно взаимодействие между учени и специалисти от практиката в сферата на иновациите Още
Национален конкурс за иновативно предприятие на 2013 г.
Тази година участниците бяха отличени в седем области според въздействието на тяхната иновационна дейност Още
ИНВЕСТИЦИИ И ИНВЕСТИЦИОННА ПОЛИТИКА
Китайски инвеститор и НЕК подписаха договор за присъединяване на енергиен проект
ВЕИ инвеститорът се отказа от преференциална цена на ел. енергията си Още
ОБУЧЕНИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ
Стартира процедура за набиране на кандидати за професионално дуално обучение в Германия
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Комисията приветства пробива по предложението ѝ в помощ на бизнеса при събиране на трансгранични вземания
Европейските фирми губят всяка година около 2,6 % от оборота си заради несъбираеми дългове Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национално участие в изложбите „HOMI – MACEF 2014”, "HANNOVER MESSE 2014", "COSMOPROF 2014"