Около 7,5 милиона души на възраст между 15 и 24 години не работят, не учат и не се обучават. Икономическата криза направи много по-трудно намирането на работа. Повече от 20 % от младите хора са безработни. В Гърция и Испания този процент е по-висок от 50 %.
За да им помогне, Комисията предлага пакет от мерки, включващ препоръка страните от ЕС да въведат програми за гарантиране на работни места и обучение за хората на възраст под 25 години.
Чрез тези програми в страните от ЕС на всички млади хора ще се осигурява предложение за работа, продължаващо образование, чиракуване или стаж в рамките на 4 месеца, след като завършат образованието си или загубят работата си.
Комисията ще подкрепя националните програми чрез предоставяне на финансиране и изграждане на мрежи за обмен на идеи за най-добрите начини младите хора да започнат работа, обучение или чиракуване.
Финландия и Австрия вече имат подобни програми. За програмите ще трябва да плащат данъкоплатците – около 21 милиарда евро, но това ще струва много по-малко, отколкото ако оставим младежите на социални помощи.
Освен трудностите, които младите хора и техните семейства изпитват, разходите за европейската икономика в резултат на младежката безработица са около 1,2% от БВП на ЕС или 150 милиарда евро годишно (изчислени като сбор на изплатените социални помощи и загубата на приходи от данъци и доходи).
Помощ, необходима сега
Важно е също така да се помогне на младите хора днес, а не да се чака икономиката да се възстанови. Колкото по-дълго те са без работа и без трудов стаж, толкова по-голям е рискът да останат извън пазара на труда, когато икономиката се съвземе.
През 2011 г. в Европа около 30% от безработните младежи са били без работа повече от 12 месеца в сравнение с 900 000 души през 2008 г.
Пакетът от мерки бе изготвен в отговор на искане от лидерите на ЕС и Европейския парламент. Той е допълнение към вече изпълняващите се мерки за подпомагане на младите хора да се върнат в училище, да започнат професионално обучение или да придобият първия си трудов опит.