Днес Европейската комисия организира конференция на високо равнище в Брюксел, на която ще се срещнат ръководители на национални и европейски организации на работодателите и работниците, членове на Европейския парламент и представители на латвийското председателство на Съвета на ЕС
Конференцията, озаглавена „Ново начало за социалния диалог“, е важна стъпка напред към укрепването и задълбочаването на диалога с широк кръг от представители на социалните партньори. Целта на срещата е да се потърсят отговори на икономическите и социалните предизвикателства, пред които е изправена Европа, както е определено в политическите насоки и работната програма на Европейската комисия.
Заместник-председателят, отговарящ за еврото и социалния диалог, Валдис Домбровскис заяви: „Тази конференция на високо равнище е първата от редица стъпки, с които Комисията ще потвърди ангажимента си за взаимодействие с работодателите и работниците при разработването на политиките, които засягат всички нас. Това става все по-важно, особено като се има предвид мандатът на Комисията в рамките на икономическото управление на ЕС, както и предизвикателството за трайно възстановяване на европейската икономика по един устойчив и справедлив начин.“
Комисарят за заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност Мариан Тейсен заяви: „Икономическите и социалните предизвикателства на днешния ден изискват интензивен социален диалог както на европейско, така и на национално ниво. Когато социалният диалог е силен, икономиките са по-конкурентоспособни и социално устойчиви. Участието на социалните партньори в разработването и прилагането на политиките е от ключово значение за укрепване на конкурентоспособността и справедливостта и е предпоставка за функционирането на социалната пазарна икономика на Европа“.
Конференцията ще събере повече от 400 участници, които имат за задача да посочат какъв ще бъде приносът на социалния диалог в шест конкретни области: европейския семестър; колективните трудови правоотношения и изграждането на капацитет на национално равнище; макроикономическата стратегия на ЕС; социалния диалог и по-доброто законотворчество; единния цифров пазар и нуждите от умения, образование и обучение в условията на променяща се работна среда.
В своето заключително слово председателят Юнкер ще изложи възгледите си относно ключовата роля на социалния диалог в посрещането на предизвикателствата пред Европа.
Контекст
Ефективният социален диалог е крайъгълен камък на европейския социален модел. Той е предпоставка за функционирането на социалната пазарна икономика на Европа и е от ключово значение за насърчаване на конкурентоспособността и справедливостта.
Вече съществуват добре развити тристранни и двустранни структури, чиято работа дава осезаеми резултати, в това число редица споразумения, прилагани чрез законодателството на ЕС. През последните години обаче трудната социално-икономическа среда възпрепятства значително социалния диалог. Комисията се ангажира да работи в по-тясно сътрудничество със социалните партньори, за да се подобрят качеството и ефективността на социалния диалог на всички равнища, както и за да се намерят общи решения за основните предизвикателства, пред които е изправена Европа.
Председателят Юнкер пое ангажимент пред Европейския парламент да бъде даден нов старт на социалния диалог. Политическите насоки и работната програма на Комисията, както и вътрешната ѝ организация, отразяват този ангажимент.
За повече информация: Социален диалог в ЕС: Въпроси и отговори