Сградите с ниско потребление на енергия имат голям потенциал за намаляване на емисиите на CO2 и на енергийните разходи, но тяхната пазарна реализация все още е ограничена, въпреки икономическите и екологичните предимства, които те предлагат. Повече от 10 % от работните места в ЕС са в строителството. Затова днесq 31 юли, Европейската комисия предложи стратегия за утвърждаване на строителния сектор като движеща сила за създаването на работни места и за устойчив растеж в икономиката като цяло.
Сред основните моменти в стратегията е създаването на благоприятен инвестиционен климат, по-специално при дейностите по санирането и поддръжката на сгради. Това включва например стимули за усвояването на пакета от заеми на стойност до 120 млрд. евро, които се предоставят от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) като част от приетия през юни Пакт за растеж и работни места. Наред с това стратегията включва насърчаване на иновациите и подобряване на квалификацията на работниците чрез благоприятни условия за тяхната мобилност. Също така се предвижда по-ефективно използване на ресурсите чрез насърчаване на взаимното признаване на устойчивите строителни системи в ЕС. Посочва се и нуждата строителните дружества да разполагат с универсалните проектантски стандарти, за да се улесни работата им в други държави членки. Сред целите, заложени в стратегията, е и подобряване на позициите на европейските строителни дружества на световния пазар с оглед постигането на по-добри резултати и въвеждането на устойчиви стандарти в държавите извън Европейския съюз.
Защо ЕС се нуждае от стратегия в строителството?
Следващи стъпки
Ще бъде организиран форум на високо равнище с представители на държавите членки и на строителния сектор, който ще следи изпълнението на стратегията и ще отправя препоръки във връзка с необходими корекции или нови инициативи. Успоредно с това в тематични и други видове групи ще се обсъждат различни подходи за осъществяване на конкретни инициативи, ще се оценява възможният ефект от действия по конкретни инициативи на национално и отраслово ниво и ще се търсят възможности за взаимодействие.
Контекст
Строителството е възлов отрасъл за европейската икономика, чийто дял в БВП на ЕС е почти 10 %, а броят на заетите в него възлиза на 20 милиона, основно в микро- и малки предприятия. Конкурентоспособността на строителния сектор може да окаже значително влияние върху развитието на икономиката като цяло. Енергийната ефективност на сградите и оптималното използване на ресурсите при производството, транспорта и влагането на материали в строителството на сгради и съоръжения имат важно въздействие върху качеството на живот на европейските граждани. Поради това конкурентоспособността на строителните дружества е от съществено значение не само за растежа и заетостта като цяло, но и за устойчивото развитие на сектора.