Според нови данни Комисията е на път да постигне 95 от своите 101 цели в областта на цифровите технологии до 2015 г., което свидетелства за добър напредък. Гражданите и предприятията в ЕС ползват интернет и пазаруват онлайн повече и имат по-голямо доверие и по-добри умения в областта на ИКТ. Често обаче, особено в селските райони, те нямат достъп до високоскоростни широколентови мрежи, за да задоволят своя интерес и потребности. Притеснителната разлика в цифровите умения също все още е голям проблем (вж. MEMO/14/383).
Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус (@NeelieKroesEU) заяви: „Животът на повечето европейци вече е обвързан с интернет и те очакват повече. Разрешихме проблема с достъпа до интернет, но разликите по отношение на цифровите умения се запазват. Ако всички ние не направим повече, рискуваме в Европа да се зароди класа от цифрово неграмотни лица.“
България заема едно от последните места в ЕС по отношение на ползването на интернет, сочи доклад на Европейската комисия за напредъка в областта на цифровите технологии.
Данни за България
Над половината от българите (51%) ползват световната мрежа поне веднъж в седмицата при средно 72% за ЕС, сочат данните. Статистиката на Еврокомисията показва много близки данни по отношение на българите, които ежедневно са в интернет, и тези, които никога не са влизали в мрежата – 43% към 41% през 2013 г.
България изостава и по отношение на ползването на интернет през мобилни устройства. Данните за 2012 г. показват, че 13% от българите ползват интернет през мобилно устройство при 36 на сто средно за ЕС.
Страната ни обаче е в челото по разпространението на широколентов интернет, като 93% от населението у нас имат достъп до услугата, при средно 97% за ЕС, сочи още докладът.
Все още обаче остава слабо разпространението на услугата в селските региони – 60% от населението в тези региони в България имат достъп, спрямо 90% средно в общността.
България регистрира ръст при пазаруването онлайн. През миналата година 12% от българите са си купили стока онлайн, спрямо 9% през 2012 г. Все още обаче равнището остава значително под средното за ЕС, където 47% от гражданите на общността са пазарували през интернет през 2013 г.
Всички данни за България ТУК
Добрите новини:
Увеличаване на редовното използване на интернет: броят на хората, които използват интернет поне веднъж седмично се е покачил от 60% на 72% от 2010 г. насам. Най-голям напредък: Гърция, Румъния, Ирландия, Чешката република и Хърватия.
Най-добри резултати (над 90% от хората използват интернет) имат Дания, Швеция, Нидерландия и Люксембург, докато 87% от възрастните в САЩ използват интернет.
Голям напредък сред групите в неравностойно положение: употребата на интернет от безработни, нискообразовани хора и по-възрастни граждани се е покачила на 57% от 41% преди четири години. С настоящия темп целта от 60% ще бъде постигната преди 2015 г.
Броят на хората, които не използват интернет, е намалял с една трета: 20 % от хората в ЕС никога не са използвали интернет. Това е с една трета по-малко в сравнение с резултатите от преди 4 години. Ако се запази настоящата тенденция, целта на Програмата в областта на цифровите технологии за намаляване на този брой на 15% до 2015 г. ще бъде постигната.
Много повече хора пазаруват онлайн: 47% от гражданите на ЕС вече пазаруват онлайн, което е с 10 пункта повече спрямо 2009 г. и означава, че целта от 50% до 2015 г. вероятно ще бъде постигната.
Оставащите предизвикателства:
Малките предприятия пропускат възможности: Само 14% от предприятията с по-малко от 250 служители продават своите стоки или услуги онлайн. В целия ЕС нито една страна не се доближава до средната цел на ЕС от 33% до 2015 г.
Селските райони на Европа са изложени на риск: само 18 % от домакинствата в селските райони имат достъп до високоскоростен широколентов интернет.
Електронните административни услуги са в застой през 2013 г. Те са били използвани от едва 42% от гражданите на ЕС. Ако тази тенденция се запази, държавите членки няма да могат да постигнат целта от 50% за 2015 г.
Полезни връзки: Резултати в областта на цифровите технологии