При реформирането на Общата селскостопанска политика (ОСП) ние трябва да вземем предвид икономическите и социални аспекти и да подкрепим сектора, който създава работни места и генерира растеж в ЕС, заявява председателят на комисията по земеделие Паоло Де Кастро (С&Д, Италия). В интервю, разпространено от Пресслужбата на Европейския парламент, той отговаря на следните въпроси, свързани с бъдещето на ОСП, както и с нейното финансиране:
Как ще помогне реформата на ОСП за преодоляване на проблемите пред европейското селско стопанство с растящото търсене, високите цени на енергията и нестабилния пазар?
Пазарът е доста нестабилен поради растящото търсене на храни. Това означава, че трябва да обърнем много повече внимание на въпроса със сигурността на доставките на храна, отколкото в миналото.
Големият въпрос, разбира се, е как да произвеждаме повече и да замърсяваме по-малко, как да произвеждаме повече и да използваме по-малко природни ресурси. А за това са нужни иновации, технологии и изследователска работа.
Гласуваните от нас изменения на предложенията на Комисията са в посока на по-екологично чиста политика, но с по-малко бюрокрация и по-ниски производствени разходи.
Какви са ползите за производителите от мерките за по-екологично чисто земеделие?
Бъдещата селскостопанска политика ще се радва на по-голяма легитимност в очите на обществото. Ние трябва да се погрижим за природните ресурси, но в същото време трябва да вземем предвид и икономическите и социалните аспекти. Ето защо ние въведохме инструменти за управление на риска и взехме мерки за укрепване на организациите на производителите.
Делът на ОСП в бюджета на ЕС е съществен - около 40%. Какво бихте искали да кажете на правителствата на страните-членки в момента, в който те се опитват да постигнат споразумение за многогодишната финансова рамка?
В този конкретен момент бих искал да обърна внимание на Съвета, че селското стопанство и хранителната индустрия са секторите, които увеличават продукцията си, износа си и създават работни места. Ние трябва да ги подкрепим, защото това е една възможност за създаване на работни места и растеж в ЕС.
Затова се надявам средствата за селско стопанство да не бъдат намалени значително. Иначе компромисите, които бяха постигнати в парламентарната комисия, няма да оцелеят в пленарна зала.