Европейският парламент ще гласува днес нови правила, които ще ограничат размера на таксите, събирани от банките при разплащания с карти в търговски обекти. Таксите, налагани на търговците при плащания с кредитни карти, ще трябва да бъдат не по-големи от 0,3% от стойността на покупката, а при дебитни карти максималният лимит ще бъде 7 евро цента. Докладчикът на ЕП Пабло Салба (ЕНП, Испания) е убеден, че това ще стимулира картовите разплащания и ще донесе ползи за всички.
Г-н Салба, как ще спечелят потребителите от предложенията, които ще бъдат гласувани в ЕП?
По два основни начина: ние ще наложим таван на обменните такси (таксите върху търговците – бел. ред.) и така потребителите ще спестят стотици милиони или дори милиарди евро. Също така ние ще създадем повече прозрачност, така че те да знаят при всяко плащане каква е съответната такса. Допълнително предимство на предложението е, че то ще помогне в борбата с измамите, защото когато се засили използването на карти за разплащания, измамите стават по-трудни.
Изкуствено високи ли са таксите на банките за картови разплащания, така както телекомуникационните компании таксуват скъпо роуминга в чужбина?
Не мога да кажа дали тези такси са изкуствено високи или не. Истината е, че до този момент на пазара няма много конкуренция, а ние знаем какво става в подобни случаи. Това, което мога да кажа, е, че когато този законодателен акт влезе в сила, потребителите ще плащат по-малко. А тъй като в средносрочен и дългосрочен план картовите разплащания ще растат, финансовите институции ще увеличат своите доходи.
В кои страни в ЕС таксите са най-ниски и в кои – най-високи?
Потребителите в Източна Европа плащат по-високи такси, защото популярността на картовите разплащания е по-малка. Потребителите в скандинавските страни и в Холандия плащат по-ниски такси.