След като Европейският парламент даде одобрението си за новата Комисия на Жан-Клод Юнкер, депутатите могат да се концентрират върху отговорностите си в законодателната област. Г-н Юнкер обяви, че след встъпването си в длъжност на 1 ноември той ще представи инвестиционен план в размер от 300 млрд. евро. Това ще бъде и един от важните приоритети на Парламента в следващите месеци. Други теми, по които се очаква напредък, са реформите във финансовата сфера, екологичните норми и таксите за роуминг.
Инвестиционната програма на новата Комисия ще бъде насочена към стимулиране на икономическото възстановяване в Европа и към създаване на нови работни места. Парламентът и правителствата на страните-членки ще трябва да разгледат предлаганите мерки и да създадат необходимите условия за прилагането им на практика.
Освен това Комисията планира нови инициативи, които трябва да улеснят компаниите в набирането на средства за развитие не чрез банкови заеми, а директно през капиталовите пазари.
Европейският съюз ще продължи с подобряването на регулациите в банковия сектор. Обсъжда се големите банки да бъдат задължени да отделят рисковите си операции по търговия на финансовите пазари от приемането на депозити. Работи се и по нови правила за ограничаване на таксите по картовите разплащания, както и за предотвратяване на манипулации на референтни финансови индекси.
В сферата на телекомуникациите Парламентът ще поднови работата си по предложения за премахване на таксите за роуминг в ЕС и за защита на принципа за мрежова неутралност, който гарантира еднакво третиране на всички услуги в Интернет. Депутатите ще търсят споразумение с правителствата на страните-членки и за правилата за защита на личните данни.
Парламентът ще разгледа и гласува по нови цели на ЕС до 2030 г. за ограничаване на вредните емисии, развитие на сектора на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност. Ще бъдат обсъждани и мерки за намаляване на зависимостта на ЕС от внос на енергийни ресурси.
Ще продължи и работата по налагането на по-строги норми за качеството на въздуха, новите храни, отглеждането на генно модифицирани култури и употребата на найлонови торбички.
Депутатите ще следят внимателно и водените от ЕС търговски преговори, особено със САЩ. Всяко едно търговско споразумение подлежи на одобрение от Парламента, за да влезе в сила.