Предложените правила трябва да помогнат за постигането на целите на ЕС за намаляване на емисиите от транспортния сектор и да направят по-справедливи пътните такси. Тези правила ще уреждат таксите, които държавите-членки на ЕС вече налагат или предстои да въведат на пътищата от трансевропейската транспортна мрежа.
Преминавне към принципа "замърсителят плаща"/"потребителят плаща"
За да се гарантира, че превозните средства се таксуват в зависимост от действителното използване на пътищата и замърсяването, което генерират, налагането на такси от държавите-членки ще трябва да стане на база изминато разстояние: от 2023 г. за тежкотоварни автомобили и по-големи товарни микробуси (над 2.4 тона), а от 2027 г. за лекотоварни автомобили.
За да се насърчи по-широкото използване на екологични превозни средства, страните от ЕС ще трябва да определят различни пътни такси на база на генерираните емисии от CO2.
Считано от 2021 г. ако страна членка налага пътни такси за тежкотоварни автомобили и по-големи товарни микробуси, то ще трябва да прилага и т.нар. „такси за външни разходи“ - такси за замърсяване на въздуха или за шумово замърсяване от превозните средства. Считано от 2026 г. ако за която и да е част от пътя се прилага такса за външни разходи, то тя трябва да се прилага и за другите категории превозни средства.
Справедливо отношение към всички автомобилни превозвачи и шофьори от други страни от ЕС
С цел да бъдат премахнати съществуващите изключения, позволени от действащите правила, гласуваните промени предвиждат ако държавите членки налагат пътни такси, то от 2020 г. тези такси да се прилагат за всички тежкотоварни автомобили и по-големите микробуси, които все повече се използват за товарни превози. Настоящите правила позволяват на държавите от ЕС да прилагат изключения за тежкотоварните автомобили под 12 тона и автобусите.
Новите правила ще позволят на страните да определят отстъпки от пътните такси, напр. при често използване на инфраструктурата от леки превозни средства в райони, които не са гъсто населени и в покрайнините на градовете.
За да се гарантира справедливо отношение към тези, които не използват редовно инфраструктурата, както и към шофьорите от други държави от ЕС, проекто правилата предвиждат ограничение в цената на краткосрочните винетки за леки автомобили. Евродепутатите допълниха, че винетни стикери трябва да има и за кратки периоди, напр. за един ден и една седмица.
Докладчикът Кристин Рево д'Алон Бонфоа (С&Д, Франция) заяви: „Днес Европейският парламент прие амбициозен доклад за постигането на целта на Бялата книга за европейския транспорт за пълно прилагане на принципите "потребителят плаща" и "замърсителят плаща" при използването на европейската пътна транспортна мрежа. Това предложение е повратна точка за европейската транспортна политика за по-добро справяне с емисиите на CO2 и замърсяването на въздуха от сектора на автомобилния транспорт.“