Усилията за преодоляване на кризата в еврозоната и за икономическо възстановяване остават в центъра на вниманието на Европейския парламент и през втората половина на годината. Депутатите очакват годишната реч на председателя на Европейската комисия за състоянието на ЕС през септември като възможност да изразят своите виждания за изхода от кризата. Сред другите важни теми на преден план са бюджетът на ЕС за 2013 г., реформата на Общата селскостопанска политика и бъдещото финансиране на ЕС.
Годишната реч на председателя на Комисията Жозе Мануел Барозу е предвидено да се проведе на 12 септември по време на първата пленарна сесия на Парламента след лятната почивка. Тя и дебатът, който ще я последва, ще очертаят позициите на изпълнителния орган на ЕС и на политическите групи относно икономическата ситуация и начините за нейното подобряване.
Бюджетът на ЕС за 2013 г. е сред основните теми, по които Парламентът и страните-членки ще търсят съгласие през есента. Преди лятната почивка депутатите заявиха намерението си да защитят средствата в бюджета, предвидени за стимулиране на икономическия растеж и на заетостта, и се обявиха против намаляването на парите за изследвания, за подкрепа на малки и средни предприятия и за кохезионна политика.
На 24 юли обаче в своята позиция по проектобюджета Съветът, представляващ страните-членки, прие ограничаване на размера на плащанията до 132,6 млрд. евро - ниво, което е по-ниско от първоначалното предложение на Комисията от 138 млрд. евро. Парламентът и Съветът трябва да достигнат до съгласие за размера и структурата на бюджета, за да влезе той в сила. Парламентът ще определи своята позиция през октомври, след което двете страни ще трябва да изгладят евентуалните различия в преговори.
Очаква се напредък и по темата за финансирането на ЕС за периода 2014-2020 г. Предложението на Комисията предвижда поетите задължения в дългосрочния бюджет, наричан Многогодишна финансова рамка, да бъдат 1 033 млрд. евро, а реалните плащания - 987,5 млрд. евро. Решението за Многогодишната финансова рамка се взема от Съвета след получаването на съгласие от Парламента. Депутатите се застъпват за реформа на начина на набиране на средствата, като те искат да се увеличи делът на приходите от собствени източници на ЕС и да се намалят преките вноски от страните-членки.
Въпросът за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС след 1 януари 2014 г. е в пряка зависимост от темата за дългосрочния бюджет, която ще определи размера и разпределението на средствата за сектора. Тази есен депутатите следва да определят своята позиция за начина на реформиране на системата на преки плащания към селскостопанските производители, за опростяването на процедурите по проверка на изразходването на средствата и за подкрепата за развитието на селските райони. Крайното решение за бъдещето на ОСП ще бъде взето с постигането на съгласие по въпроса между Парламента и Съвета.