ЕС ще улесни държавите при подпомагането на предприятия като част от преразглеждането на правилата за стимулиране на растежа и насърчаване на научните изследвания и иновациите.
Една от основните цели на реформата е ресурсите да се съсредоточат върху разследването на случаи на държавна помощ, при които има най-голяма вероятност да се навреди на конкуренти.
В бъдеще фирмите ще могат да получават различни видове помощ за по-широк кръг от дейности и в по-голям размер, без да е необходимо плановете им да се одобряват предварително от органите на ЕС.
Според оценките при новите либерализирани правила страните ще уведомяват Комисията за между 10% и 25% от случаите на държавна помощ вместо за 40%, както е в момента. Това понижение ще се дължи на намаляване на броя на критериите, при които е необходимо официално уведомление.
Вече няма да се изисква Комисията да бъде уведомявана за около три четвърти от предоставяната понастоящем държавна помощ и за около две трети от субсидиите, с което ще се намали административната тежест за предприятията, държавните служители и самия ЕС.
За сметка на това държавите ще трябва да публикуват онлайн подробности за всяка финансова помощ в размер над 500 000 евро, предоставена на предприятия от публични органи. Това ще даде възможност на другите страни, предприятия и широката общественост да следят внимателно каква е държавната подкрепа за икономиката в целия ЕС.
Ползи за икономиката
С новите правила на страните ще се даде гъвкавост да инвестират, например в новаторски клъстери, широколентова инфраструктура или опазване на културното наследство, когато помощта е ясно насочена към създаване на работни места или насърчаване на конкурентоспособността.
Надеждите са, че промените ще помогнат за увеличаване на разходите на Европа за научноизследователска и развойна дейност и иновации с 50% до 2020 г. В момента ЕС инвестира в тази област около 2% от своя БВП. Ако този дял се увеличи до 3%, ЕС ще се изравни със САЩ и Япония. Това от своя страна би трябвало да помогне на предприятията да пускат нови продукти на пазара и да създават работни места.
Реформата, която ще влезе в сила от 1 юли, е част от по-голям пакет от мерки, които имат за цел да се ускори вземането на решения по дела в областта на конкуренцията. През последните няколко години бяха въведени специфични правила за широк кръг от сектори, включително регионално развитие, рисково финансиране и летища.
Допълнителна информация:
Улесняване на публичната подкрепа за НИРД и иновации
Често задавани въпроси — Промени в правилата на ЕС за държавна помощ