Европейската комисия пуска в действие нова платформа, с помощта на която държавните и общински служители от цяла Европа ще могат да обменят опит и добри практики с цел усъвършенстване на управлението и насочването на инвестициите от ЕС. Програмата TAIЕX REGIO PEER 2 PEER (или само PEER 2 PEER) е насочена към укрепване на административния капацитет на държавите членки и е част от по-голяма инициатива за пълноценно оползотворяване на потенциала на регионалната политика за създаване на заетост и осигуряване на устойчив растеж в съответствие с целите, определени в стратегията „Европа 2020“ и новия инвестиционен план на ЕС в размер на 315 млрд. евро.
Общо за ЕС служителите от национални и местни администрации, които участват в управлението на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и на Кохезионния фонд, наброяват 24 000. Целта на PEER 2 PEER е да използва оптимално тяхното ноу-хау и да спомогне за постигането на по-добри резултати, като с помощта на нова онлайн платформа, в рамките на която администрациите да предлагат и да получават съдействие, разпространи наличния опит и добри практики.
Инициативата PEER 2 PEER се изпълнява като пилотен проект, а въздействието ѝ ще бъде подложено на оценка през 2016 г.
Контекст
PEER 2 PEER беше разработена в отговор на конкретни искания от страна на органи на публичната администрация от цяла Европа за подкрепа в управлението на проекти и инвестиции в най-разнообразни области — от ИКТ до енергийна ефективност. Подкрепата ще бъде оказана чрез краткосрочно командироване на експерти, посещения за обмяна на опит и семинари.
Системата е разработена въз основа на Програмата за техническа помощ и обмен на информация (TAIEX), която вече се наложи като успешна в ГД „Европейска политика за съседство и преговори за разширяване“ при подкрепата на страните кандидатки за членство в ЕС, които използват предприсъединително финансиране.
Сред основните характеристики на PEER 2 PEER са:
Възложеното от ГД „Регионална и селищна политика“ проучване потвърди, че сред органите, които управляват Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд, е налице голямо търсене на инструменти за обмен на експертен опит между партньори. От него става ясно съща така, че 90 % от интервюираните имат интерес към учене от партньори, докато 50 % посочват конкретни потребности от изграждане на капацитет.