С цел приспособяване на пазара на плащания в ЕС към възможностите на единния пазар и подкрепа на растежа на икономиката на Съюза Европейската комисия прие днес, 24 юли, пакет, включващ:
Комисарят по въпросите на вътрешния пазар и услугите Мишел Барние заяви: „Днес пазарът на плащания в ЕС е разпокъсан и свързан с много разходи – над 1 % от БВП на ЕС или 130 млрд. евро на година. Това са разходи, които нашата икономика не може да си позволи. С нашето предложение се насърчава цифровият единен пазар, като плащанията по интернет ще станат по-евтини и по-безопасни както за продавачите на дребно, така и за потребителите. А с предложените промени относно обменните такси ще бъдат премахнати значителни препятствия между националните пазари на плащания и най-после ще бъде сложен край на неоправдано високото равнище на тези такси.“
С преразгледаната Директива за платежните услуги се въвеждат редица нови важни елементи и подобрения на пазара на плащания в ЕС:
С регламента относно обменните такси и преразгледаната Директива за платежните услуги ще се въведе максимален размер на обменните такси при трансакции с потребителски дебитни и кредитни карти и ще се забранят допълнителните такси за използване на тези видове карти. Подобни допълнителни такси се начисляват от някои търговци при плащания с карта, например те са често срещани при покупката на самолетни билети. Когато размерът на обменните такси за потребителските карти бъде ограничен, разходите на търговците на дребно при картови трансакции ще намалеят значително и допълнителните такси вече няма да са оправдани.
По време на преходен период от 22 месеца ограниченията за размера на обменните такси за дебитни и кредитни карти ще се прилагат при трансграничните трансакции, т.е. когато потребител използва картата си в чужбина или търговец на дребно използва банка в друга страна. След това тези ограничения ще важат и за трансакциите в рамките на една държава. Определеният максимален размер е 0,2 % от стойността на трансакция за дебитни карти и 0,3 % за кредитни карти. Тези равнища вече са приети от органите в областта на конкуренцията за редица трансакции с карти с марка MasterCard, Visa и Cartes Bancaires. Търговците на дребно ще могат да начисляват допълнителни такси или да отказват да приемат карти, които не подлежат на ограниченията (предимно корпоративни карти, издавани на предприятия, и тристранни схеми като American Express или Diners). По този начин разходите, свързани с тези скъпи карти, ще могат да се прехвърлят директно на тези, които се възползват от картите, а не на всички потребители.
Обменните такси се включват в разходите на търговците на дребно за получаване на картови плащания и накрая се заплащат от потребителите чрез по-високи цени. Те са невидими за потребителите, но струват на търговците и в крайна сметка на потребителите десетки милиарди евро всяка година. Равнището на обменните такси варира в широки граници между различните държави от ЕС, което подсказва, че те не са ясно обосновани и представляват значително препятствие между националните пазари на плащания. Определянето на максимален размер на обменните такси ще намали разходите на търговците на дребно и потребителите и ще допринесе за създаването на общоевропейски пазар на разплащателни операции. По този начин би трябвало също така да се насърчат иновациите и да се даде по-голяма възможност на доставчиците да предлагат нови платежни услуги.