Европейската комисия с гордост обявява, че водещата инициатива „Графен“, една от най-големите европейски научноизследователски инициативи, удвоява своя мащаб. 66 нови партньори са поканени да се присъединят към консорциума в резултат на покана за кандидатстване на стойност 9 млн. евро. Въпреки че повечето партньори са университети и научноизследователски институти, делът на участващите предприятия, предимно МСП, се увеличава. Това показва нарастващия интерес към графена от страна на стопански организации. В партньорството вече участват повече от 140 организации от 23 страни. То е напълно готово да пренесе „материала чудо“ графен и свързаните с него слоести материали от академичните лаборатории в ежедневието.
Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус (@NeelieKroesEU), която отговаря за Програмата в областта на цифровите технологии, приветства разширяването на партньорството: „Европа е начело на революцията на графена. Този „материал чудо“ има потенциал значително да промени нашия живот: той стимулира разработването на нови медицински технологии, например изкуствени ретини, и развитието на по-устойчив транспорт с леки и свръхефективни батерии. В колкото по-голяма степен отключим потенциала на графена, толкова по-добре!“.
По-голям брой МСП и италиански партньори
66-те нови партньори са от 19 страни, като 6 от тях за първи път ще имат представители в консорциума: Беларус, България, Чешката република, Естония, Унгария и Израел.
Със своите 16 нови партньори Италия вече има най-голям брой участници във водещата инициатива „Графен“ заедно с Германия (по 23). След тях се нареждат Испания (18), Обединеното кралство (17) и Франция (13).
Новите 66 партньори ще добавят нови възможности към научния и технологичен обхват на инициативата. Над една трета от новите партньори са предприятия, предимно МСП, което показва нарастващия интерес на икономическите субекти към графена. В първоначалния състав на консорциума техният дял бе 20%.
Водещата роля на Европа
Графенът бе създаден и изпробван в Европа, за което през 2010 г. Андрей Гейм и Константин Новоселов от Манчестърския университет получиха Нобелова награда.
Чрез водещата инициатива „Графен“ с бюджет 1 млрд. евро Европа ще може да превърне авангардните научни изследвания в продаваеми продукти. Тази важна инициатива осигурява на Европа водещо място в световната надпревара за разработване на технологии въз основа на графена.
Проф. Андреа Ферари, директор на Кеймбриджкия център по графен и председател на изпълнителния съвет на водещата инициатива „Графен“, коментира днешното обявяване на новите партньори: „Това подсилва нашите безпрецедентни усилия да пренесем графена и свързаните с него материали от лабораторията във фабриките, за да може водещата позиция на Европа в областта на изследванията на графена да бъде превърната в технология, която да послужи за основа на нова промишленост и да донесе ползи за Европа по отношение на създаването на работни места и конкурентоспособността“.
Инфографика: извличане на максимума от „материала чудо“ графен
Списък на новите партньори, поканени да се присъединят към водещата инициатива „Графен“ ТУК