„Роботът не може да причини вреда на човека или с бездействието си да допусне на човека да бъде причинена вреда“. Първият закон на роботиката на Айзък Азимов все още е научна фантастика, но напредъкът в областта и появата на дронове, умни коли и индустриални роботи прави нуждата от регламентиране все по-реална. Комисията по правни въпроси на ЕП сформира работна група за законодателство в сферата на роботиката.
Работната група ще включва представители на всички политически групи в ЕП и ще работи съвместно с парламентарни комисии като комисиите по заетост, вътрешен пазар, изследвания, международна търговия, както и с Европейската комисия и с външни експерти. Тя ще функционира поне една година. Отделът на ЕП за научно-технологични алтернативи ще подготви изследване за социално-демографските аспекти на роботиката.
Следва разговор с докладчика на ЕП Мади Делво (С&Д, Люксембург).
Какво представляват роботите? Хората обикновено си представят андроиди от бъдещето, които изглеждат и действат като хора. Върху какви работи ще концентрирате вниманието си?
Трудно е да се намери точно определение. Ще покрием всички видове роботи – индустриални, обслужващи (например, прахосмукачка или умен хладилник), използвани в здравеопазването и хирургията, летателни апарати, коли, изкуствен интелект. Но знаем, че трябва да се заемем последователно с всеки един вид. Андроидите са последната ни грижа – те се намират основно в Япония. Знаем откъде искаме да започнем, но не знаем къде искаме да спрем.
Защо е необходимо законодателство в тази област? Не влиза ли изкуственият интелект в обхвата на вече съществуващо законодателство? Има ли примери за липса на регламент?
Има различни причини. Нуждаем се от стандартизация в Европа. Съществува и въпросът за отговорността, за защитата на личните данни и за предотвратяването на хакерски атаки. Някои роботи, например индустриалните, са обхванати от директивата относно машините, но тя засяга само скоростта и някои технически параметри, но не и интелигентността на машината. Трябва да тестваме роботите повече, за да видим как се държат те и какви инциденти могат да се случат при тяхното взаимодействие с хора. Освен това съществува въпросът за равния достъп. Ако роботите правят живота по-лесен, трябва да направим така, че всеки да може да си ги позволи.
САЩ, Китай, Южна Корея и Япония имат много амбициозни проекти. Ако не създадем правна рамка за развитието на роботиката, нашият пазар ще бъде завладян от роботи от другаде. Също така Европейският парламент ще бъде първият парламент в света, който ще обсъди и създаде такава правна рамка.
Някои хора се опасяват, че роботите ще откраднат работните места, други твърдят, че роботите ще създадат нови, по-добри, работни места. Намираме ли се на ръба на нова индустриална революция?
Убедена съм, че това ще бъде революцията. Разбира се, тя ще унищожи определени работни места, но ще създаде нови. Ако индустрията ползва повече автоматични роботи, тя ще бъде по-производителна и по-конкурентна и това ще накара някои компании да върнат производството си в Европа.
Източник: Европейски парламент