Някои страни в ЕС страдат от висока безработица, в други има незаети позиции и въпреки това сравнително малко хора в Европа търсят професионални възможности зад граница. Мрежата EURES е създадена през 1993 г., за да съдейства за по-лесно намиране на работа в чужбина, и включва службите по труда в Европа. Днес Европейският парламент обсъжда в пленарна зала предложения за подобряване на работата на мрежата и за засилване на трудовата мобилност на континента. Гласуването е на 25 февруари.
Слаба мобилност в ЕС
Езиковите различия и трудностите при намиране на работа са основните причини за относително ниския дял на хората, които работят в друга страна от ЕС. Изследване на ОИСР от март 2012 г. показва, че годишно 0,29% от европейците се преселват, за да започнат работа, докато в Австралия делът на хората, придвижващи се годишно между осемте щата, е 1,5%, а в САЩ – 2,4%. Само около 7,5 млн. души в Европа, или 3,1% от работната сила, упражняват професионална дейност в друга страна-членка.
EURES
EURES се опитва да стимулира трудовата мобилност, като предоставя информация за над 1 млн. свободни позиции в други страни от ЕС, както и в Швейцария, Норвегия, Лихтенщайн и Исландия. Мрежата съхранява 235 000 автобиографии на търсещи работа и работи с около 6 000 работодатели.
Новите предложения
Целта на регламента е да се подобри работата на EURES, като се създаде максимално широк набор от свободни позиции и кандидати на европейско ниво и се подобрят възможностите за намирането на подходящия кандидат за всяка една позиция. Друга задача е подобряване на обмена на информация между страните относно недостига или излишъка на работна сила. В мрежата се предвижда да бъдат включени и възможностите за професионални практики и стажове.
Докладчикът на ЕП Хайнц Бекер (ЕНП, Австрия) заявява: „Искаме да включим частните агенции за набиране на персонал; регионалните агенции по заетостта; социалните партньори, когато предлагат работа; неправителствените организации".
Източник: Европейски парламент