Измамите с данъка върху добавената стойност (ДДС) върху стоки, изнесени в други страни-членки, струват на европейските данъкоплатци около 50 млрд. евро всяка година. Европейската комисия предлага план, който трябва да намали тези загуби и да модернизира правилата за ДДС, приети още през 1993 г.
Позицията на Парламента
Депутатът Вернер Ланген (ЕНП, Германия), който е подготвил проекта за позиция на Парламента, подчертава две основни цели на правилата: „Първата е определянето на окончателна система за ДДС, тъй като за последните 23 години ние имахме само преходна система. Втората и по-важна цел е борбата срещу измамите с ДДС, които имат съществен мащаб.“
Неговият доклад призовава системата на ДДС да се основава на принципа, че облагането става в страната на местоназначение на стоките и услугите. Текстът посочва също така, че най-ефективният начин за борба с измамите е налагането на прости правила с възможно най-ниски данъчни ставки и минимален брой изключения от общите принципи.
Вернер Ланген призовава Комисията да проучи внимателно идеята отговорността за декларирането и плащането на ДДС да бъде прехвърлена от доставчика на клиента. При този модел става излишна цялата процедура на предварително начисляване и възстановяване на данък и отпадат голяма част от рисковете от измами, се мотивира той.
Как се извършват измамите с ДДС
ДДС е данък върху потреблението и затова при износ на стоки износителят се освобождава от плащане, а облагането става в страната на клиента.
С този принцип могат да се извършат злоупотреби чрез създаването на компания, която купува стоки от друга страна, в цената на които не е калкулирано ДДС. След това тази компания продава стоката в своята страна с включено ДДС и изчезва с парите, без да преведе дължимия данък на властите.
Данъчно облагане в различните страни от ЕС – виж ТУК