Според резултатите от последното проучване на Евробарометър, публикувани днес, 23 юли, шест от десет граждани в ЕС се чувстват „европейци“ и искат да получат повече информация за своите права, но по-малко от половината (46 %) знаят какви са тези права.
Тези резултати стават известни по време на Европейската година на гражданите (2013 г.), която е посветена на повишаването на осведомеността за правата на европейските граждани.
Те показват също така, че европейците смятат правата си като граждани на ЕС за най-положителния резултат от Съюза — приблизително шест от десет души са на мнение, че свободното движение на хора, стоки и услуги е най-положителната последица от ЕС.
Въпреки кризата оптимистите за бъдещето на ЕС са повече от песимистите в 19 от общо 28 държави и песимистичните виждания за отражението на кризата върху работните места, изглежда, намаляват. Почти седем от десет европейци (67 %) смятат, че ЕС е важен фактор на световната сцена. Във всички държави членки защитниците на това мнение са мнозинство.
Абсолютното мнозинство от европейците (51 %) подкрепят еврото, като в държавите от еврозоната две трети от запитаните (62 %) изразяват подкрепа за единната валута. Тази подкрепа е най-голяма или почти най-голяма (между 68 % и 77 %) в четири от петте държави, които последно се присъединиха към еврозоната (Естония, Малта, Словения и Словакия).
Контекст
Пролетното издание на проучването „Стандартен Евробарометър“ за 2013 г. беше проведено чрез интервюта на живо в периода от 10 до 26 май 2013 г. Интервюирани бяха общо 32 694 души в държавите — членки на ЕС, и в страните кандидатки.
Допълнителна информация
Разпространеният днес доклад с първите резултати от проучването показва как европейците виждат настоящата икономическа ситуация, какви са основните им тревоги и доколко имат доверие в политическите институции. Той разкрива също така техните виждания за кризата, за стратегията „Европа 2020“ и за въпросите, свързани с гражданството на ЕС.
Доклада с първите резултати от проучването можете да намерите на адрес: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb/eb79/eb79_en.htm