Търговията винаги е имала важно значение за ЕС.
Дял на ЕС в световния износ и внос на стоки
Улесняването на търговията е една от причините за съществуването на Европейския съюз − страните в него се възползват от премахването на бариерите пред бизнеса, но също така насърчават възможностите за взаимно изгоден обмен с други части на света.
През 2016 г. ЕС е отговарял за 15,6% от световния износ и за 14,8% от световния внос. Това прави блока един от най-големите играчи в световната търговия наред с Китай и САЩ.
Търговски споразумения
Европейският съюз в момента има 116 търговски споразумения, които или са действащи, или са в процес на договаряне или актуализиране.
Тези споразумения са не само възможност за намаляване на митата за европейските стоки, но и начин за популяризиране на европейските стандарти за качество и безопасност. Те също така помагат за защитата на определени наименования за произход като шампанско или сирене рокфор, които имат висока репутация за качество и традиции.
Европейският съюз използва споразуменията и за налагането на трудови или екологични стандарти − например, чрез спиране на вноса на стоки, за производството на които е използван детски труд.
В края на 2017 г. бе финализирано търговско споразумение с Япония. Много други споразумения са в процес на договаряне.
Износът и вносът на ЕС
Последователната търговска политика на ЕС носи много предимства на европейския бизнес. Търговските споразумения отварят вратите на чужди пазари за европейските фирми и изравняват условията на конкуренция на европейския пазар, като заставят чуждестранните производители да се съобразяват с нормите на ЕС.
Най-големите чуждестранни пазари за ЕС са САЩ (20%), Китай (10,5%) и Швейцария (8%). Вносът пък идва от главно от Китай (20,2%), САЩ (13,8%) и Русия (7,8%).
Дял на износа на страните в ЕС към европейския и световния пазар
Търговията със страни извън ЕС е довела до създаването на милиони работни места в Европа. По оценки на Европейската комисия около 26 млн. работни места са били свързани през 2015 г. с международната търговия. Единният пазар също така стимулира търговските връзки в рамките на ЕС.
Още един благоприятен ефект от търговията е засилването на конкуренцията на европейския пазар − вносът на стоки заставя европейските компании да разнообразяват предлагането си и да поддържат привлекателни цени.