Европейската комисия представя вижданията си за това как миграцията и мобилността могат да допринесат за приобщаващо икономическо и социално развитие и как да се засили световното сътрудничество в тази област.
Съобщението на Комисията „Оптимизиране на въздействието на миграцията върху развитието“ ще послужи за основа за обща позиция на ЕС и неговите държави членки по време на Диалога на високо равнище по въпросите на международната миграция и развитието, организиран от Общото събрание на ООН на 3 – 4 октомври 2013 г. Проявата ще предостави уникална възможност на политиците и работещите в тази област да обсъдят как да работят за формулирането на глобална програма за ефективно, приобщаващо и основано на зачитането на правата управление на миграцията и да набележат мерки за насърчаване на ролята на мигрантите като фактор за иновации и развитие.
С цел насърчаване на миграцията и мобилността като движеща сила за развитие на страните с ниски и средни доходи, които мигрантите напускат или в които отиват, Комисията призовава всички заинтересовани страни да се възползват от възможностите и да се борят с предизвикателствата, свързани с международната миграция, и по-конкретно да:
Освен това Комисията предлага как ЕС да предприеме по-амбициозен подход към миграцията и развитието в собствените си политики и практики, по-конкретно чрез глобалния подход към миграцията и мобилността и Програмата за промяна – политиката на ЕС в областта на развитието. Определени са редица нови приоритети, за да се обърне по-задълбочено внимание на ролята на миграцията и мобилността по отношение на устойчивото развитие. Сред тях са насърчаване на управлението на миграцията и на отчитането на нейното въздействие върху развитието сред развиващите се страни и интегриране на миграцията в програмата за развитие. Комисията също така се ангажира да увеличи подкрепата за инициативи в областта на миграцията и развитието, включително като помага на страните от ЕС да насърчават управлението на миграцията.
Контекст
Общият брой на международните мигранти е нараснал от 150 млн. души през 2000 г. до 214 млн. души през 2010 г. Над половината от тези мигранти пребивават в държави с ниски и средни доходи и много развиващи се страни са едновременно страни на произход и крайна цел за мигранти. Тази нарастваща регионална и глобална мобилност създава възможности, например за намаляване на бедността и иновации. Тя обаче изисква също така ефективно управление, за да се намери решение на предизвикателства като „изтичането на мозъци“ (емигрирането на образовани хора), експлоатацията на мигрантите и последиците от миграцията за урбанизацията.
Диалогът на високо равнище по въпросите на международната миграция и развитието, организиран от ООН, ще се състои на 3 – 4 октомври 2013 г. ЕС ще бъде представляван от комисар Сесилия Малмстрьом.
Диалогът има за цел да се набележат конкретни мерки за подобряване на съгласуваността и сътрудничеството на всички равнища с оглед на увеличаване на ползите от международната миграция както за мигрантите, така и за държавите, и на укрепване на връзките ѝ с развитието. Той се провежда в контекста на изготвянето на програмата на ООН за развитие за периода след 2015 г.
Дискусиите в рамките на Диалога на високо равнище ще са насочени към: