Депутатите в Европейския парламент приеха на 21 ноември два доклада за добива на шистов газ в Европа, подготвени от парламентарните комисии по енергетика и околна среда, които признават правото на страните-членки да решават самостоятелно за експлоатацията на ресурсите си, но призовават за строги правила за защита на околната среда.
Комисията по промишленост одобри на 18 септември доклада на г-жа Ники Цавела (ЕСД, Гърция), който акцентира върху промишлените и енергийни аспекти на добива, а комисията по околна среда прие на 19 септември текст, подготвен от г-н Bogusław Sonik (ЕНП, Полша), който поставя ударението върху екологичното въздействие
Засега е твърде рано да се каже дали извличането на шистов газ в Европа би било икономически ефективно, но редица страни, сред които Полша, Австрия, Германия, Нидерландия, Швеция и Обединеното кралство, са дали разрешение за проучвания и възнамеряват да започнат добив. Други страни като Франция и България са разрешили да замразят плановете за експлоатация на находища.
Ползи и проблеми
Поддръжници на разработването на залежите на шистов газ посочват, че то би увеличило енергийната независимост на Европа и би имало значителен благоприятен ефект върху цените на световния газов пазар. Развитието на индустрията би отворило и нови работни места.
От друга страна, извличането на шистов газ е свързано с рискове от замърсяване на подпочвените води, от изтичания на газ и взривове и от засилване на сеизмичната активност. Процесът е свързан и с потреблението на големи количества вода - пробиването на кладенец за шистов газ обикновено изисква между 2 300 и 4 000 куб. м.
Разгледайте инфографика за повече подробности относно технологията на извличане.